Zeměpisné soutěže ve školním roce 2013/2014

280 let GHB

Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

15. 05. 2014 (849 přečtení) | Autor: Mgr. Hana Kvášová | Rubrika: Zeměpis |
Tiskni článek Sdílej!

Do krajského finále soutěže „Poznej Vysočinu“ postupovali z jednotlivých škol vždy dva žáci, kteří vyhráli školní kolo (nejlepší dívka a nejlepší chlapec). Našimi zástupci byli Ivana Horáčková z tercie A a Ondřej Novák ze sekundy A. Ve finále soutěže se reprezentace naší školy chopili velmi zdatně, jelikož ze 157 účastníků obsadila Ivana Horáčková 34. místo a Ondřej Novák 58. místo. Ivana si díky svému umístění zajistila jedno ze čtyřiceti míst na dvoudenním poznávacím zájezdu do Prahy. A Ondrovi výlet utekl pouze o 18 příček.

Kvalifikace do krajského kola vědomostní soutěže Eurorebus probíhala elektronickou formou. Za naši školu do něj postoupili za jednotlivce Ondřej Novák a Vladimír Kučírek ze sekundy A a za celé třídy též sekunda A, kterou reprezentoval, mimo již zmíněných dvou, ještě Ondřej Mach. Chlapci se nedali zastrašit množstvím účastníků z jiných škol, kteří zde byli ve značné přesile a účinkování ve svých kategoriích se zhostili více než dobře. V jednotlivcích se Ondrovi Novákovi a Vladimírovi Kučírkovi podařilo obsadit 3. a 4. místo, a oba tak postoupili do celorepublikového finále. V soutěži tříd pak zástupci sekundy opět nezklamali a zaslouženě si vezou z krajského kola další 3. místo a též postup do celorepublikového finále, které se bude konat 6. 6. 2014.

Soutěž „S Vysočinou do Evropy“ probíhala podobně jako v předchozích ročnících nejprve formou pěti elektronických kol od října 2013 do ledna 2014. Tento způsob soutěžení prověřil také vytrvalost našich studentů. Někteří ztratili možnost postupu do krajského finále tím, že zapomněli odeslat odpovědi v el. kole a nemohli se tedy ucházet o hlavní cenu, čtrnáctidenní jazykový kurz v Anglii. Všichni studenti z GHB byli v soutěži nováčky a zkušenosti se jim určitě budou hodit v příštím ročníku soutěže.

Poslední soutěží, ve které jsme měli zástupce, je Zeměpisná olympiáda. Ve školním kole se zapojilo 95 studentů ve čtyřech kategoriích. Do okresního kola jsme vyslali osm zástupců školy. Z nich se ve svých kategoriích nejlépe umístili Pavlína Kotlasová ze sekundy A a Alexandr Torgalo ze sexty B.

Kromě soutěží nabízí kabinet zeměpisu studentům další aktivity na doplnění a zpestření výuky. Jedná se o exkurze v České republice i v zahraničí, mezinárodní česko-německé tábory, přednášky a besedy s cestovateli.

Všem studentům přejeme hodně sil v závěru školního roku a děkujeme za reprezentaci školy v soutěžích. Zástupcům sekundy A přejeme hodně štěstí ve finále Eurorebusu!