Za video do Atén na kemp o umělé inteligenci
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 287 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2022/2023 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Za video do Atén na kemp o umělé inteligenci
14. 09. 2018 (1399 přečtení) | Autor: Mgr. Zuzana Šimůnková | Rubrika: Informatika (ICT) |
Tiskni článek Sdílej!

Studentka sexty Maria Šimůnková se zúčastnila letního kempu o umělé inteligenci, který v Aténách pořádala firma Microsoft pro dívky se zájmem o STEM (Science, Technology, Engeneerig, Mathematics). I když byla původně cílená na střední a východní Evropu, o účast na této unikátní akci se ucházelo více než 600 dívek z celého světa. Česká republika byla zastoupena dvanacti dívkami z osmi škol. K účasti byli pozváni i učitelé vybraných studentek, naší školu zastupovala vyučující informatiky Mgr. Z. Šimůnková.

AI BootCamp
AI BootCamp
AI BootCamp
AI Bootcamp

 Jelikož veškerý program probíhal v angličtině, není divu, že video, které musely dívky k přihlášce přiložit, muselo být namluvené anglicky a kromě jiného v něm měly autorky předložit návrh využití umělé inteligence (Artificial Intelligence). Největší výzvou byl ale termín: informace o kempu byla zveřejněna v posledních dnech školního roku s velice krátkou dobou pro odevzdání přihlášek.  

 Po obdržení zprávy o úspěšném přijetí přihlášky však zbylo jenom těšit se na poslední prázdninový týden s Alenkou v říši divů, jak znělo ústřední téma akce - a jako v říši divů to dle naší "Alenky" opravdu bylo:

AI Bootcamp

AI Bootcamp

"Dny byly nabité workshopy, přednáškami a zajímavými aktivitami. Přednášky nám ukázaly jak využití AI (Artificial Intelligence) tak i směr, kterým se bude svět vyvíjet a jak bychom se v něm mohly uplatnit i my. Na workshopech jsme pracovaly jednak s hardwarem, například jsme programovaly mikropočítač micro:bit nebo Lego Mindstorms, ale také se softwarem přístupným ve službě Azure firmy Microsoft a za pomocí prostředků umělé inteligence jsme si vytvořily například vlastního chatovacího robota.

AI BootCamp
AI Bootcamp
AI Bootcamp
AI BootCamp

V mezičase jsme se mohly seznamovat s dívkami se stejným zaměřením a zájmy - inspirovat se a být inspirací. Velkou inspirací nám všem ovšem určitě byly i přednášející ženy z vedoucích pozic Microsoftu. Večery jsme trávily různě, jednou na zahradní párty, jindy stavěním robotické ruky. Samozřejmě se našel i čas prozkoumat antické památky Atén.

AI Bootcamp
AI Bootcamp
AI Bootcamp
AI Bootcamp

Poslední den jsme strávily u moře, plněním výzev - mimo jiné jsme vytvořily program, který může na základě dat z vyšetření určit pravděpodobnost, že žena trpí rakovinou prsu.

AI Bootcamp

Zkusila jsem spoustu nových věcí a rozhodně mám v plánu v tom pokračovat i nadále, třeba vyrobením vlastního modelu robotické ruky, ale i sledováním novinek a účastí na různých inspirativních akcích.

AI BootCamp

Poslední týden bych ale v Aténách nemohla trávit, kdybych neobětovala poslední školní den točení videa. A i když se mi strašně nechtělo, tak jsem do toho šla, protože jsem chtěla zkusit něco nového a zjistit jestli by mě to nebavilo. A ono mě to bavilo - hodně! Ukázalo se mi mnoho možností, čemu se můžu věnovat mimo školu a co mě může posouvat dál."

AI BootCamp
AI BootCamp
AI Bootcamp
AI BootCamp

O své zkušenosti se Maruška podělila již v prvních dnech školního vyučování. V hodině ICT ukázala svým spolužákům zajímavé webové služby z kategorie cognitive services, které využívají prostředky umělé inteligence pro rozpoznávání textu, obrazu či hlasu. Na konci září budou i další zájemci mít možnost se s tématem umělé inteligence blíže seznámit - chystáme akci, kde přivítáme i specialisty firmy Microsoft s praktickými ukázkami.svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara