Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 283 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2019/2020 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení a o přípravném servisu, který v této souvislosti nabízíme.

I němčina může znít krásně...
19. 11. 2015 (949 přečtení) | Autor: Mgr. Eva Součková | Rubrika: Německý jazyk |
Tiskni článek Sdílej!

Marek: Dalo by se říct,  že v Německu bylo vše schön. Tohle slovo používají Němci velice často a překrývají s ním svou upjatost pořádkem a dochvilností. Tato vlastnost vytváří Čechům dojem až naprosto odlišné kultury. 
Hostitelská rodina byla fajn, starala se příkladně a zahrnovala nás důsledně spoustou jídla. Nutnou podmínkou byl ovšem slib, že nebudeme fandit Bayernu Mnichov, jinak by nás Gastvati nepustil k večeři.
Berlín je velkoměsto se vším všudy, nepředstavitelně hustý provoz, mnoho lidí všech národností a krásné památky dohromady vytváří nezapomenutelnou atmosféru. Nejsilnějším zážitkem pro mne však byla návštěva olympijského stadionu, zde nás totiž provázela průvodkyně, která nám svou precizní a srozumitelnou němčinou dokázala téměř nemožné, i tento jazyk může znít krásně.

 

Fernsehturm

Olympiastadion

Potsdam

Sanssouci

Olympiastadion

 

Pája: Berlínský jazykový pobyt mě doslova nadchl. Týden v 'Gastfamilie' mi nejen pozvedl jazykovou zručnost, ale také mě obohatil mnoha životními zkušenostmi. Dopolední program v jazykové škole byl obohacující, zábavný a v učebně panovala příjemná atmosféra. V odpoledních hodinách jsme poté navštěvovali nejznámější památky Berlína a jeho okolí. Největší obdiv u mě získal zámek Sanssouci a ulice Unter den Linden. Pokud by byla možnost si tento týden zopakovat, neváhala bych.

 

Cai a Honza: Zájezd se nám velmi líbil. V jazykových kursech jsme se něco přiučili a v rodinách jsme zlepšili komunikaci v němčině. Také jsme viděli pár skvělých památek jako Reichstag, Braniborská brána a Fernsehturm. Přínosné! 

 

Berliner Mauer

Berliner Dom

Fernsehturm

Sanssouci

Sanssouci

 

Matěj: Díky zájezdu do Deutschlandu jsem měl možnost pozorovat Němce a Německo z několika úhlů. Na jedné straně úchvatné památky, jejichž historie sahala mnohdy několik století zpět, na druhé straně většinou suverénní Němci, hrdí na svou vlast a jazyk. Většina Němců na nás, jakožto cizince, nebrala při konverzaci ohled a jejich řeč dosahovala ohromné rychlosti, takže mnohdy bylo těžké porozumět. Avšak našli se i tací, se kterými nebyl problém si "popovídat".
Celých 6 dnů jsme bydleli u staršího páru. Paní domácí se o nás velice dobře starala, pan domácí v jednom kuse sledoval TV. Jídla bylo až až a bylo velice chutné. Problém ale byl, že naši hostitelé patřili mezi tu část Němců, kteří mluví příliš rychle. Takže konverzace s nimi, na kterou jsem se tak těšil, nastala jen v málo případech. Denní program (dopoledne výuka jazyka s rodilým mluvčím a odpoledne památky nejen Berlína) byl výborně zvolený a většinu lidí zaujal. Díky této akci jsme také utužili vztahy s kolegy z Moravy, což není k zahození. Na zájezd budu v dobrém vzpomínat! 

 

Sanssouci

Sanssouci

Brandenburger Tor

Frauenkirche

Modell von Berlin

 

Adam: Ubytování bylo super a mimo lehkých zmatků na začátku jsme se dostali do naší rodiny. Naši domácí byli velmi milí, měli velmi rádi koukání na TV. Jídlo bylo perfektní, jako v hotelu. Lehký problém byl, že jsme ke snídani a svačině stále jedli tousty. Program byl velmi nabitý, prošli jsme v podstatě vše podstatné v Berlíně. Výuka jazyka pro mě znamenala spíše prolomení jazykové bariery a naposlouchání pravé němčiny. Paní učitelka Tabea byla suprová. Kolektiv byl velmi příjemný, užili jsme si mnoho zábavy. Berlín byl úžasný zážitek.

 

Dresden

Fernsehturm

Fernsehturm

P + N

Holocaust Denkmal

 

Vašek: Celkově se mi jazykový kurz v Berlíně velmi líbil. Kdybych to měl vzít od začátku, tak bych chtěl obzvlášť vyzdvihnout zastávku v Drážďanech, které mě velmi zaujaly. Bohužel na prohlídku technického muzea bych potřeboval více času, nicméně i tak jsem si odtamtud odnesl mnoho dojmů.
Celý Berlín mě hodně překvapil a jsem rád, že jsem měl možnost si ho detailně prohlédnout. Jen mě trochu mrzelo, že některé památky jsme nenavštívili zevnitř - např. by mě hodně zajímal Berliner Dom.
Ale nakonec ještě musím dodat, ač jsem to již naznačil výše, že jsem byl v Berlíně nad očekávání spokojen.

 

Brandenburger Tor

Technische Sammlungen

Olympiastadion

Pergamonmuseum

Sanssouci

 

Tomáš: Zájezd do Německa se mi velice líbil. Nejprve jsem si myslel, že domorodcům nebudu rozumět, ale opak byl pravdou. Naštěstí jsem byl ubytován ve skvělé rodině, kde nás vydatně živili. Co se týče památek, nejvíce mě oslovilo Technické muzeum v Drážďanech a Fernsehturm. Pokud bych opět dostal takovouto šanci jet do Německa, tak bych ji ihned využil.

 

Olympiastadion

Pergamonmuseum

Pergamonmuseum

Potsdamer Platz

Reichstag

 

Natálie: Jsem velmi ráda za takovou příležitost. S rodilými mluvčími jsem měla možnost mluvit vůbec poprvé, a ačkoliv jsem ze začátku s porozuměním měla problém, den ode dne to bylo lepší. Slyšela jsem i na své řeči, že je čím dál obratnější. Za to, že mě krátký pobyt v Berlíně donutil se německy rozpovídat, jsem opravdu vděčná. Návštěvy veškerých památek příjemně doplnily získávání jazykových dovedností.

 

Modell von Berlin

P + N

Výuka

Technische Sammlungen

Výuka

 

Foto: Cai Yang, Pavlína Jindrová, Jan Šimůnek, Marek Velát svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara