Ekonomická olympiáda opět po roce na GHB (aktualizováno o výsledky)
Logo GHB
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 287 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2022/2023 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Ekonomická olympiáda opět po roce na GHB (aktualizováno o výsledky)
24. 11. 2022 (239 přečtení) | Autor: Mgr. Libor Toman | Rubrika: Základy společenských věd |
Tiskni článek Sdílej!

Po roce se na našem gymnáziu uskutečnilo školní kolo Ekonomické olympiády, ve které si naši studenti mohli ověřit své znalosti z oblasti ekonomie a ekonomického myšlení. Máte-li zájem, můžete se na testové otázky podívat také vy.

Ekonomická olympiáda se na GHB koná již několik let a výsledkově je určitě na co navazovat. Nejdále se ve školním roce 2019 -20 dostal Pavel Dušátko, který v on-line celostátním kole skončil na dvacátém místě. Omezené možnosti za koronavirové epidemie však zabránily tomu, aby se finále mohl zúčastnit přímo v budově České národní banky v Praze. 

V letošním školním kole nakonec s 84% správných odpovědí (21 správných odpovědí z celkových 25 otázek) zvítězil Šimon Hladík ze 7. A.


Na dalších místech se umístili:

2. místo: Tomáš Zvolánek (1. C) 68% (17 správných odpovědí)

3. – 4. místo: Vít Malimánek (4.D) a Monika Jarošová (7.A) 64% (16)

5. – 6. místo: Tomáš Rojka (4.C) a František Vodička (1.C) 60% (15)

7. místo: Josef Dvořák (4.D) 54% (14)

8. místo: Anudari Bukhbilegt (3.D) 48% (12)

9. místo: Filip Kubeš (1.C) 32% (8)

A proč vlastně Ekonomickou olympiádu pořádat? Ekonomie je nedílnou součástí předmětu ZSV, kde je jí věnován necelý školní rok. Daleko důležitější však je, že prostřednictvím ekonomických teorií se studenti prakticky seznamují s tím, jak funguje trh, co si představit pod dnes tolik zmiňovaným pojmem inflace či jakou ekonomickou roli v naší společnosti hrají peníze. Ekonomické znalosti se též dají zužitkovat v občanském životě, kdy mohou pomoci ke zhodnocení různých grafů a statistik, které se dnes ve veřejném prostoru běžně využívají. Obvykle totiž dochází k tomu, že se s ekonomickým daty zachází velmi svévolně a účelově, přičemž se nejednou stává, že údaje jako HDP, výše státního dluhu či již třeba zmiňovaná inflace demagogicky využívá nejedna politická strana ke svému prospěchu.

Chcete-li se podívat na modelové otázky Ekonomické olympiády, podívejte se na vzorový test školního kola s řešením.svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara