Co dokáže jedna tužka?
Logo GHB
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 287 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2022/2023 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Co dokáže jedna tužka?
20. 06. 2022 (470 přečtení) | Autor: PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. | Rubrika: Informace |
Tiskni článek Sdílej!

John Lennon zpívá: „Dejte šanci míru,“ míroví aktivisté se přidávají, píseň letí světem a zastaví se až o naostřený hrot naší tužky. A tužka? Tužka píše a kresební  aktivisté z primy  se přidávají pod heslem: „Dejte šanci tužce!“  Je přesně 11.15 a čára letí světem, světem, který se roluje na papírový váleček. Slova Lennonovy písně obrušují hroty a my věříme, že bude lépe, jsme totiž  rekordmani!

Ve čtvrtek 16. června 2022 se studenti primy A brodského gymnázia pod vedením svého učitele Daniela Korába v rámci hodiny výtvarné výchovy pokusili zjistit, co dokáže napsat jedna tužka, a to hned dvěma způsoby najednou. Jejich úsilí bylo úspěšné, takže se následně ucházejí o zápis do České knihy rekordů.

   V prvním způsobu studenti zjistili, kolik metrů dlouhou čáru dokáže napsat jedna obyčejná tužka značky KOH-I-NOOR HARDTMUTH tvrdosti 3B. Kreslili rovnou linku na válečky papíru z pokladny (30 m), které postupně navíjeli a tužku průběžně ořezávali. No a po šesti hodinách „Kohinorka“ dojela do cíle a čára jedné tužky 3B je dlouhá 1290 metrů.

   Ve druhém případě  rekordmani z primy pro změnu vyzkoušeli, kolik dokáže jedna tužka 3B napsat slov. Zvolili refrén textu protiválečné písně Johna Lennona – Give Peace a Chance, protože opakování této výzvy není nikdy dost. A tužka KOH-I-NOOR HARDTMUTH tvrdosti 3B zopakovala Lennonův refrén nesčetněkrát, ale my víme, že přesně napsala 5645 slov!

   Jisté je, že v České republice, tedy mimo testovací laboratoř KOH-I-NOOR HARDTMUTH, takto tužku nikdo neprověřil, jsme první!

  Sluší se poděkovat sponzorovi akce (tužky, ořezávátka,...) firmě KOH-I-NOOR HARDTMUTH a.s., jmenovitě paní Petře Hořejší Čejkové (marketing specialist), panu Ing. Radku Novákovi (vedoucí laboratoře KOH-I-NOOR HARDTMUTH) za odborné rady, Barboře Zavadilové z Agentury Dobrý den – Pelhřimov (správce České databanky rekordů), Vašku Teclovi, Johnu Lennonovi, vedení gymnázia, tužce a hlavně dětem z primy!

  Daniel Koráb

 

tuzka

tuzka

tuzkasvislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara