Úspěch studentů v mezinárodním finále soutěže POHÁR VĚDY - Kvark 2014
Logo GHB
  •    HOME
  •       SUPLOVÁNÍ
  •       KONTAKTY
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na InstagramuMapa GHB
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
  • výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
  • fungujeme 288 let, máme na co navazovat

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Úspěch studentů v mezinárodním finále soutěže POHÁR VĚDY - Kvark 2014
22. 06. 2014 (2896 přečtení) | Autor: Mgr. Václav Vydlák | Rubrika: Fyzika |
Tiskni článek Sdílej!

POHÁR VĚDY je třetím ročníkem Olympiády fyziky a dalších věd s podtitulem KVARK 2014, v tomto ročníku s další rozšířenou zahraniční účastí. Soutěž organizovala Asociace malých debrujárů České republiky a probíhala během celého školního roku 2013/2014. 

Náročné úkoly z fyziky a dalších vědních oborů připravovali lektoři z Katedry didaktiky fyziky MFF UK Praha. Celkem se zapojilo 350 soutěžních týmů a přes 3 200 dětí a dospělých vedoucích. 

Ze hraničí soutěžily týmy z Itálie, Kanady, Německa, Slovenska a Turecka.

Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích 1. Mateřské školy a  předškoláci, 2. První stupeň základních škol, 3. Druhý stupeň základních škol a střední školy, 4. Střední školy.

Do finále 13. – 15. června 2014 v Nymburce postoupilo 22 nejlepších týmů z České republiky (z toho dva byly z Gymnázia Havlíčkův Brod) a čtyři se zahraničí (Kanada, Německo, Slovensko a Turecko). 

Celkovým vítězem a držitelem putovního „Poháru vědy“ pro rok 2014 se stal tým ze Stříbra. Týmy Gymnázia Havlíčkův Brod obsadily 5. místo ve 3. kategorii a 3. místo ve 4. kategorii.

Akce POHÁR VĚDY – KVARK 2014 se konala pod záštitou ministra školství, za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a města Nymburka.

Tolik základní informace o akci. Více najdete níže v příspěvku Natálie Mikolajové - jedné z přímých účastnic finálových klání. 

 


 

13. – 15. 6. 2014 proběhlo v Nymburce finále třetího ročníku soutěže Pohár vědy, letos pod názvem KVARK 2014. 

Schůzky kroužku malých debrujárů jsme po letošní kalendářní rok trávili zejména plněním úkolů korespondenčních kol soutěže Pohár vědy, letos pořádané pod názvem KVARK 2014. Každý měsíc jsme zpracovali určité téma teoreticky (našli nebo vypočítali potřebné informace a údaje)  i prakticky (vyrobili funkční repliku konkrétního vynálezu, např. Keplerova dalekohledu nebo kompasu). Na základě odeslaných textů a fotografií výrobků jsme byli bodově ohodnoceni a pozváni do finále soutěže.

Finále se skládalo ze dvou soutěžních částí. První den soutěže jsme večer předvedli a vysvětlili na pódiu přidělený fyzikální pokus publiku, které tvořili ostatní soutěžící, jejich vedoucí a odborná porota. Vedoucí a porota náš výstup hodnotili body. Druhý den probíhala další etapa soutěže, kdy soutěžící týmy obhajovaly své výrobky a svou celoroční činnost u přidělených stolů. Ostatní vedoucí a odborná porota naše snažení opět bodově ohodnotili. Součty přidělených bodů jednotlivým týmům stanovily celkovou výsledkovou listinu soutěže. Náše oba týmy byly v silné konkurenci velmi úspěšné, Zweisteini (žáci nižšího gymnázia) obsadili páté místo ve své kategorii, Mutanti (žáci vyššího gymnázia) se umístili v kategorii středních škol dokonce na třetím místě a na šestém místě v rámci všech soutěžních týmů.

Před slavnostním vyhlášením výsledků, které proběhlo druhý soutěžní den večer, jsme strávili příjemné odpoledne výletem do nedalekých Poděbrad. Viděli jsme místní květinové hodiny, napili se z lázeňského pramene Boček, pozorovali soutěž mažoretek, ochutnali báječné lázeňské oplatky a v hale hlavního nádraží si zahráli na klavír. Kulturně obohaceni jsme byli také večer, kdy se na pódiu po slavnostním vyhlášení výsledků konaly bublinová show a vystoupení kouzelníka. Následovala diskotéka.

Letošní ročník soutěže se od loňského a předloňského lišil zejména hojnou účastí zahraničních týmů. Zatímco loni přijely děti z Velké Británie, letos Nymburk hostil, kromě těch českých, soutěžící ze Slovenska, z Německa, z Turecka a dokonce z Kanady.

Z Nymburka jsme si všichni odvezli řadu pěkných zážitků, spoustu inspirace pro další bádání a chuť zapojit se do dalšího ročníku Poháru vědy, tentokrát s podtitulem Neuron 2015. 

 svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2023 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara