Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 283 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2019/2020 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení a o přípravném servisu, který v této souvislosti nabízíme.

Na vlastní kůži...
08. 02. 2012 (2837 přečtení) | Autor: Mgr. Eva Součková | Rubrika: Projekty a exkurze |
Tiskni článek Sdílej!

Jak se žije národnostním menšinám v České republice? Před pololetními prázdninami (1. a 2. února 2012) čekalo na studenty v rámci již třetího setkání projektu "Předsudky jsou out" malé seznámení se s tradicemi, obyčeji, náboženstvím, ale i prostým rodinným životem či tradiční kuchyní různých národů.

Úvodní den semináře popisuje Mgr. Radka Pořízová, organizátorka projektu na GHB: "Prvními lektory byli RNDr. Mgr. Ladislav Zamboj (předseda Poradny pro občanství, občanská a lidská práva) a jeho kolega, student práv. Příběhy z praxe poradny a jejich svědectví o diskriminaci všeho druhu nutily k přemýšlení. Daniel Vaněk, praktikující ortodoxní Žid, a judaista Vojtěch Pekárik objasnili studentům hlavně specifika židovského náboženství, průběhu židovského roku, nahlédli jsme také do typické domácnosti. Závěr přednášky se proměnil v taneční kurz a studenti měli možnost se naučit jeden z tradičních tanců."

Předsudky jsou out

Předsudky jsou out

Předsudky jsou out

Předsudky jsou out

Předsudky jsou out

Další den byl také velmi pestrý. Dopoledne jsme slyšeli informace o historii i současném životě romské komunity. Jak vypadá romská vlajka? Jak zní jejich hymna? Jakou úlohu hrají rodinné vztahy? - to bylo jen několik otázek, na něž se nám dostalo odpovědi. Na závěr dopoledního bloku se zpívalo /a opět tančilo.../.

Odpoledne jsme mezi sebou přivítali dvě Mongolky, které přišly do České republiky za studiem. Podle jejich svědectví je Česko pro Mongoly zemí klidu a jistoty. Po bloku informací zeměpisného charakteru jsme mohli zhlédnout video o kráse mongolské přírody.

V rámci dvou dní mohli všichni zúčastnění takřka "na vlastní kůži" zažít skutečnost, že jinakost druhého nás může obohatit a vést ke vzájemné toleranci. Příští setkání se uskuteční v březnu a bude se zabývat teorií tvorby projektů. Na konci školního roku se pak můžeme těšit na vlastní studentské projekty, které by se měly orientovat na boj proti rasismu, xenofobii a sociálnímu vyloučení.

Předsudky jsou out
Předsudky jsou out

Foto: Lenka Felcmanová, Eva Kašíkovásvislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara