Zůstaňte s námi Po škole!
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
  • výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
  • fungujeme 288 let, máme na co navazovat

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Zůstaňte s námi Po škole!
01. 04. 2021 (3932 přečtení) | Autor: PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. | Rubrika: Projekty a exkurze |
Tiskni článek Sdílej!

Cyklus online přednášek připravený pedagogy Gymnázia Havlíčkův Brod je určen všem, kteří si v komplikovaných časech izolací a uzávěr chtějí zpestřit čtvrteční dubnové a květnové podvečery. Startujeme už 8. dubna v 17.30! Heslo: Myšlením proti trudomyslnosti! Přijďte všichni, vždyť zůstat po škole bylo vždycky do jisté míry prestižní.

Čas online výuky trvá již bezmála rok a havlíčkobrodské gymnázium se logicky snaží o to, aby její účastníci jak z řad učitelů, tak zástupů studentů neupadli do osidel spleenů a stereotypu. Po úspěšném překřtění nebohého dubna z měsíce knihy na Divadelní měsíc (měsíční partnerství přinese studentům přístup na streamovací službu Dramox) a veleúspěšné invazi na jarní Havlíčkobrodsko v podobě Gymplácké pětky (naši studenti si celý poslední březnový den užívali v přírodě v souladu s protiepidemiologickými opatřeními nefalšovaného jara a nachodili dohromady přes pět tisíc kilometrů) startuje v povelikonočním týdnu projekt, kterým se pokusíme pomocí nástrojů online výuky promluvit ke všem zájemcům, jimž epidemie vzala většinu obvyklých volnočasových aktivit. Tím myslíme současné studenty, kteří by ještě neměli dost, absolventy, rodiče, aktivní seniory, prostě opravdu všecky. Zároveň cyklem přednášek nazvaným Po škole ukážeme, že naši vyučující svým záběrem dosahují daleko za hranice školních osnov!

Ve formátu šedesáti až devadesáti minut se tak budete spolu s námi přesunout do USA a zaslechnout řev a křik linoucí se zde ve dvacátých letech minulého století nejen z tančíren, zažít Vincentovu Hvězdnou noc, seznámit se s minulostí i současným využitím umělé inteligence, být svědkem kvantové teleportace i smyšlených mordů, co nám již roky přinášejí entertainment i těžkosti, ačkoliv jsou jen z liter, pokusit se změřit nekonečno, podívat se pořádně pod nohy, protože tady na Vysočině prý končí chleba a začíná kamení, a v neposlední řadě si přidělat, nebo vyhladit vrásky úvahou o vztahu svobody a vzdělanosti. A ta nabídka platí úplně pro každého. Nemusíte se nikam a nikomu hlásit a nikomu se omlouvat v případě, že nebudete mít čas (to k poškoláctví sice patří, ale v jiném kontextu). Stačí jen otevřít v daný čas odkaz k živé události, který je připojený k rozpisu přednášek s anotacemi. Přednášejícího se navíc můžete po skončení přednášky na cokoli zeptat v textovém panelu otázek a odpovědí.

Pozorně prostudujte přiložený plakátek i rozpis přednášek s anotacemi a neváhejte vstoupit do našich učeben, alespoň touto cestou.

Těšíme se, že s námi zůstanete Po škole!!!

Vaše Gymnázium Havlíčkův Brod (s podporou Krajské knihovny Vysočiny).

Níže najdete anotace jednotlivých přednášek s odkazem na danou událost: stačí jedno kliknutí na patřičný odkaz a jste tam! 


8. 4. 2021

Mgr. Libor Toman

Řvoucí 20. léta v USA

Dvacátá léta v USA bývají spojována především s rozvojem konzumní společnosti a fenoménem volné zábavy. Ve skutečnosti byla tato doba plná napětí, konfliktů a nesnášenlivosti. Nárůst rasismu spojený s masovou podporou Ku Klux Klanu, masové porušování zákonů a organizovaná zločinnost související se zavedením prohibice či finanční excesy na newyorské burze – to vše patří k Roaring twenties stejně tak jako večírky popisované v knize Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby.

ŽIVÁ UDÁLOST - ŘVOUCÍ 20. LÉTA V USA

 

15. 4. 2021

Mgr. Daniel Koráb

Vincent van Gogh – Hvězdná  noc (Příběh obrazu, malíře a jedné noci)

Vincentův roční pobyt v léčebně Saint-Paul-de-Mausole u Saint-Remy (1889 – 1890).  V této době vznikla slavná „Hvězdná noc“. Jak se léčil,  maloval, vše  prožíval a co všechno se dá uvidět v noci skrze okénko ústavu, se dozvíte v této přednášce.

ŽIVÁ UDÁLOST - HVĚZDNÁ NOC

 

22. 4. 2021

Mgr. Zuzana Šimůnková, Maria Šimůnková

Umělá inteligence - hrozba nebo naděje?

Ochutnávka z historie a současného využití umělé inteligence.

ŽIVÁ UDÁLOST - UMĚLÁ INTELIGENCE

 

29. 4. 2021

Mgr. Tereza Lorencová

Kvantová teleportace

Kvantová fyzika popisuje chování těch nejmenších částic, z kterých je složen celý náš Vesmír. V tomto exotickém mikrosvětě není téměř nic nemožné, ani teleportace. V přednášce se dozvíte, jak kvantová teorie vznikla, jaké jsou její nejdůležitější závěry o vlastnostech elementárních částic a na jakém principu funguje kvantová teleportace.

ŽIVÁ UDÁLOST - KVANTOVÁ TELEPORTACE

 

6. 5. 2021

Mgr. Aleš Říman

Uhrančivé i mrazivé nápady čtenáře detektivek

O terapii smyšleným mordem obklopeným živoucími postavami, o detektivkách teoreticky bezúhonných, leč obtěžkaných vzkazy mezi řádky, o tom, kterak Škvorecký et Zábrana fecerunt ioculum, o tom, že entertainment a dobrá literatura jedno jest, tedy o zločinech a Zločinech ve vybraných dílech Josefa Škvoreckého.

ŽIVÁ UDÁLOST - NÁPADY ČTENÁŘE DETEKTIVEK

 

13. 5. 2021

Mgr. Jiří Rojka

Paradoxy nekonečna

O tom, kde se nekonečno v matematice vzalo, jak mu rozuměli naši předci a jak se dá, či nedá nekonečno měřit.

ŽIVÁ UDÁLOST - PARADOXY NEKONEČNA

 

20. 5. 2021

Mgr. Marek Chvátal

Kraj, kde končí chleba a začíná kamení aneb Po čem tu na Havlíčkobrodsku šlapeme

O tom, jaké kameny tvoří okolí Havlíčkova Brodu, kde se vzaly a k čemu jsou. Pokusíme se o srozumitelný výklad geologie širšího okolí města bez obtížné odborné terminologie.

ŽIVÁ UDÁLOST - PO ČEM ŠLAPEME


27. 5. 2021

PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D.

Příběh evropské vzdělanosti

Jaký je rozdíl mezi vzdělaností a nevzdělaností, svobodou a nesvobodou? Jak to souvisí s teorií a praxí, řádem a neřádem, moudrostí a fanatismem? Příběh evropské vzdělanosti vyprávěný na pomezí filozofie a pedagogiky nabízí inspirativní odpovědi na uvedené otázky.

ŽIVÁ UDÁLOST - PŘÍBĚH EVROPSKÉ VZDĚLANOSTI

 

LETÁK K CYKLU PŘEDNÁŠEK PO ŠKOLE!

 

 svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2023 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara