Zelená pro exotické jazyky
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na InstagramuMapa GHB
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
  • výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
  • fungujeme 288 let, máme na co navazovat

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Zelená pro exotické jazyky
05. 12. 2017 (1203 přečtení) | Autor: Mgr. Eva Součková | Rubrika: Olympiády a soutěže |
Tiskni článek Sdílej!

Celkem šedesát studentů vyššího gymnázia řešilo v pátek 24. listopadu pět úloh školního kola České lingvistické olympiády, kterou zastřešují Filozofická a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Na řešení úloh bylo vyhrazeno 90 minut. Úkoly byly velmi těžké a na první pohled se zdálo, že jsou téměř neřešitelné. Studenti se museli opravdu maximálně soustředit, aby pronikli do tajů několika exotických jazyků.

První úkol byl zaměřen na sundské písmo. Sundština je jazyk, kterým hovoří v Indonésii přes 40 milionů lidí. Ve druhém úkolu se jednalo o počítání v gáwríjštině. Gáwríjština je jedním z asi 30 jazyků severopákistánských horských vesnic. Třetí úkol s názvem "Delfy znají řešení" otevřel brány starořečtiny a novořečtiny. V předposledním úkolu se studenti seznámili s nejpoužívanějším jazykem Ugandy - s lugandštinou. Do tajů abcházštiny jsme pak pronikli v úkolu posledním. Jedná se o kavkazský jazyk, kterým se mluví především na území Abcházie.

Úspěšnými řešiteli školního kola se stali Jakub Doležal (7.A), Barbora Potocká (4.D), Kateřina Bouchalová (5.A), Martina Arltová (4.C), Veronika Černá (7.A) a Robin Sitař (7.A). Výsledky byly zaslány organizačnímu výboru ČLO a ten pak do 20. prosince sdělí jména postupujících do regionálního kola.

Všem zúčastněným velmi děkujeme a již teď se těšíme na další ročník!

 svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2023 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara