Tvoříme omalovánky filmaře Karla Zemana
Logo GHB
  •    HOME
  •       SUPLOVÁNÍ
  •       KONTAKTY
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na InstagramuMapa GHB
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
  • výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
  • fungujeme 288 let, máme na co navazovat

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Tvoříme omalovánky filmaře Karla Zemana
18. 06. 2014 (1509 přečtení) | Autor: Mgr. Daniel Koráb | Rubrika: Výtvarná výchova |
Tiskni článek Sdílej!

Tvoříme  omalovánky filmaře Karla Zemana

projekt GHB (sekunda, Mgr. Koráb), Tiskáren Havlíčkův Brod a.s.  a  Muzea Karla Zemana

 

 

   V tomto školním roce jsme byli vyzváni ředitelkou Tiskáren Havlíčkův Brod a.s.  Ing. Ludmilou Dočkalovou k spolupráci na zajímavém projektu společné realizace tiskoviny, která by posléze posloužila charitativním účelům. Tak se zrodil nápad vytvořit originální omalovánky pro děti, které nakreslí a připraví k tisku naši studenti. Zbývalo už jen téma omalovánek a volba realizační skupiny, třídy studentů. Jako vždy všemu napomohla šťastná náhoda. Absolvent gymnázia  Ondřej Beránek,  z producentské společnosti Punkfilm, který  se výrazně podílel na vzniku Muzea Karla Zemana v Praze, nám již dávno nabízel spolupráci. Proto jsme také, v rámci gymnaziálního „ švp projektu Praha“, měli připravenu exkurzi se sekundou, zaměřenou na animovaný film a na tvorbu Karla Zemana. Takže téma vyplynulo samo – Karel Zeman a jeho filmy pro děti, ideální látka pro dětské omalovánky a realizační skupina studentů – sekunda. Zbývalo už jen domluvit podrobnosti uskutečnění omalovánek se všemi zúčastněnými subjekty. Dále už je to jako z animované pohádky o třech ředitelích; ředitel naší školy PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. se telefonicky domluvil s ředitelkou tiskáren Ing. Ludmilou Dočkalovou a ta zase s ředitelem Muzea Karla Zemana MgA. Jakubem  Matějkou a projekt omalovánek Karla Zemana mohl být odstartován. Děkujeme též Ludmile Zemanové a Lindě Zemanova-Spaleny za umožnění pracovat s obrazovým Zemanovským materiálem.

    A jak to bylo dál? Hodiny výtvarné výchovy sekundy se proměnily v kino Karla Zemana. Vybaveni originálními DVD od Ondry Beránka, jsme postupně s tužkou v ruce shlédli všechny významnější filmy tohoto našeho velkého tvůrce. Studenti sekundy se rozdělili do několika realizačních skupin, z nichž každá měla za úkol připravit kompletní návrh filmových omalovánek se sedmi obrázky, přebalem a tiráží. Zavaleny tištěnými detaily filmových hrdinů, prostředí a kulis, vrhly se skupinky sekundánů do práce. Na papíry se začaly promítat příběhy pana Prokouka, vylézaly z nich Zemanovy příšerky, či pravěká dobrodružství.        Z předběžného jednání s ředitelkou Ing. Ludmilou Dočkalovou a Ing. Petrem Šídlem, výrobním náměstkem tiskáren, vyplynulo, že se budou v první fázi realizovat tiskem dvoje omalovánky. Takže jsme zdravě soutěžili o to, která skupina vyhraje první tisk svého díla.

  Součástí celého projektu byla i návštěva Muzea Karla Zemana v Praze, kde nás expozicí provedl sám pan Beránek a kde jsme také měli možnost ukázat první hotové listy Zemanovských omalovánek řediteli muzea. Nyní leží na stole šest kompletů omalovánek, v počítači čekají v naskenované podobě na realizaci, která by měla proběhnout během letních prázdnin. Přejme omalovánkám Karla Zemana spokojené „vybarvovače“ a doufejme, že alespoň na chvilku obveselí nemocné, nebo smutné děti.svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2023 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara