Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 284 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2020/2021 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení a o přípravném servisu, který v této souvislosti nabízíme.

Třetí místo na celostátním kole soutěže Europa Secura
18. 06. 2019 (321 přečtení) | Autor: Mgr. Ondřej Láska | Rubrika: Olympiády a soutěže |
Tiskni článek Sdílej!

Naši studenti Tereza Kotlasová, Martin Toman a Matěj Marek obsadili krásné třetí místo na celostátním kole soutěže Europa Secura, unikátní soutěže pro studenty středních škol se zájmem o mezinárodní a bezpečnostní politiku České republiky, Evropské unie a NATO. Soutěž mimo jiných organizací spolupořádá ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničních věcí a armáda ČR.

 

Naši studenti museli nejprve absolvovat první internetové kolo, které proběhlo formou online testu. Dále projít dvoukolovým kolem krajským a odtud se probojovali až na celostátní kolo, které proběhlo v termínu 10.-14. června 2019 na vojenské základně v Brdech v úzké spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a příslušníky Armády ČR. Soutěžící plnili nejrůznější úkoly v terénu i na složitých jednáních jako diplomaté členských zemí EU/NATO. Celostátního kola se zúčastnilo čtrnáct nejlepších týmů z ČR. Naši studenti se dostali mezi tři nejlepší týmy, a vyhráli tak zájezd do Bruselu.

 

Každému z postupujících týmů byla přidělena jedna členská země EU a tuto zemi jednotlivé týmy zastupovaly během celého celostátního kola. Náplní byly zejména následující aktivity:

 

survival – přežití ve ztížených podmínkách „Dormenistánu“, zmítaného konfliktem, přechod neznámého území, zkoušky a dovednosti

diplomatická simulace – týmy hájí pozice svých vlád při vyjednávání o kontroverzních otázkách

národní večer – vtipná prezentace jednotlivých států libovolnou formou - např. divadlo, pantomima, vtipy, hudba, kostýmy, tanec atd.

 

Za náš tým píše o celostátním kole Tereza Kotlasová:

 

Instrukce po výhře v krajském kole byly jasně. Vemte si věci napsané na seznamu a nehledejte si, co se v Brdech bude dít. Takže jsme vyrazili na armádní základnu s tím, že vlastně vůbec nevíme, co se bude dít. Právě moment překvapení byl v průběhu celého týdne základním pojmem, který dává celostátnímu kolu ten správný rozměr.

 

Za celým průběhem soutěže bylo spoustu práce, která však za všechno určitě stála. Pamatuju si den, kdy jsme pouhý den před uzavřením registrací, podávali přihlášku do soutěže, a vizi, kdy mně celostátní kolo v Brdech připadalo nedosažitelné. A teď, pár měsíců poté, jsme ho úspěšně zvládli a dokázali vybojovat i pobyt v Bruselu. Pro mě osobně je to prostě neuvěřitelné.

 

Naším hlavním cílem v této soutěži bylo dostat se právě do republikového kola a maximálně si ho užít, což se nám podle mého názoru rozhodně povedlo. Brusel je pro nás úžasným bonusem a obrovským překvapením, ze kterého se teprve musíme nějakým způsobem vzpamatovat.

 

Samotný pobyt v Brdech byl takovým způsobem originální a specifický, že ho člověk musí zažít na vlastní kůži, aby pochopil plnou šíři vjemů a pocitů, které z něj vyplývají.

Jsem nadšená ze spolupráce s armádou ČR, z kombinace diplomatických jednání a outdoorových aktivit ve formě armádního výcviku i ze skvělých instruktorů, vedoucích a organizátorů.

 

Soutěž Europa Secura nabízí skvělou možnost jak se dostat do míst, o kterých bychom si na střední škole mohli nechat leda tak zdát, zažít věci, které se každému vryjí do paměti, a poznat situace, které donutí ke spolupráci i zdánlivě nesourodou partu studentů, kteří se vidí poprvé v životě. Nepochybně jde o zážitek na celý život, díky kterému jsme poznali aktivní lidí s podobnými zájmy a třeba i další část sama sebe.

 

 

Studentům gratulujeme, děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme šťastnou cestu do Bruselu. 

 svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara