Studenti rekonstruují Zrzavého scénografické návrhy
Logo GHB
  •    HOME
  •       SUPLOVÁNÍ
  •       KONTAKTY
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na InstagramuMapa GHB
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
  • výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
  • fungujeme 288 let, máme na co navazovat

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Studenti rekonstruují Zrzavého scénografické návrhy
01. 06. 2023 (755 přečtení) | Autor: Mgr. Daniel Koráb | Rubrika: Výtvarná výchova |
Tiskni článek Sdílej!

Před více než 120 lety studoval na našem gymnáziu nenápadný tichý student, který dostal na vysvědčení trojku z výtvarné výchovy. Jmenoval se Jan Zrzavý, okouzlil svět a v padesátých letech vytvořil nádherné scénografické realizace pro Národní divadlo. A my se dnes k jeho odkazu se současnými studenty hlásíme, chceme napravit jednu křivdu (tu trojku) a vzkřísit ty krásné modely scén k operám.

Vše začalo už v roce 2011, když jsme s kolegou z vrchlabského gymnázia Janem Salvetem tvořili na výtvarném kurzu podle Zrzavého a sešli se poprvé s okrouhlickým pábitelem panem Ladislavem Langpaulem. Naše spolupráce s ním a se spolkem Za záchranu rodného domu malíře Jana Zrzavého v Okrouhlici prošla několika akcemi (2017 – výstava Jan Zrzavý a Benátky, 2018- Výtvarný kurz na téma Bretaň a Jan Zrzavý, Jeníkovy špacírky) až dospěla k vrcholnému bodu – projektu 3D replik scénografických modelů. „Spolek“ a pan Langpaul na tomto díle spolupracují s Národní galerií v Praze, Národním muzeem v Praze, Muzeem české hudby a Muzeem Bedřicha Smetany a cílem je představení Jana Zrzavého jako významného scénografa.

Chceme nyní na základě dochovaných předloh (pouze fotografie či torza) vytvořit 3D repliky maket a po dokončení je vystavovat při různých příležitostech. Jan Zrzavý vytvořil ve 40.-60. letech minulého století scénické a kostýmní návrhy pro více než dvě desítky oper a nyní studenti gymnázií (brodského a jilemnického) vzkřísí jejich podobu. Podíl „spolku“ je ve vyhledání podkladů, získání souhlasu příslušných institucí a ve výrobě korpusů maket (ty už jsou vyrobeny) a podíl gymnázií je na společném družebním výtvarném kurzu zaplnit korpusy pódií rekonstrukcemi kulis. V této chvíli je vše ve stádiu příprav, ale první zkušební scéna k Smetanově Prodané nevěstě je dokončena. Pracovala na ní studentka druhého ročníku oboru malba a ilustrace Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín Magdalena Rabencová v rámci své výtvarné praxe na našem gymnáziu.

Proč bychom se netěšili na další!!

 

dan
dan
dan
dan

dan
dan
dan
dansvislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2023 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara