Studenti GHB reprezentovali české debrujáry<br>na Kreativním festivalu vědy v Jižní Koreji
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na InstagramuMapa GHB
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
  • výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
  • fungujeme 288 let, máme na co navazovat

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Studenti GHB reprezentovali české debrujáry
na Kreativním festivalu vědy v Jižní Koreji
27. 10. 2013 (2522 přečtení) | Autor: Mgr. Václav Vydlák | Rubrika: Fyzika |
Tiskni článek Sdílej!

Kreativní festival vědy je největším vědeckým festivalem v Jižní Koreji. Pětidenní akce se odehrává v předměstí Soulu, Ilsanu, v obrovské budově „Kintex“, kde jsou stovky stánků, na kterých jsou prezentovány nejrůznější pokusy či technologie. Návštěvníci festivalu si mohli zkonstruovat různé přístroje, jako jsou galvanometr, detektor kovů atd. Většinu prezentujících tvořily týmy korejské, ale nezanedbatelné zastoupení měly i zahraniční týmy např. z Velké Británie, USA, Singapuru, Polska, Egypta, Indie, Japonska, Indonesie, Číny.

Náš projekt „Playful Experiments with Electricity" aneb Hravé experimenty s elektřinou, sestával ze dvou činností. Zaprvé jsme na stánku prezentovali asi 15 zajímavých experimentů z oblasti elektřiny. Konkrétně z elektromagnetismu: bezdrátový přenos elektřiny, elektromotory, elektromagnet, podomácku vyrobené reproduktory, vířivé proudy, elektromagnetické kyvadlo, z elektrochemie: primární a sekundární galvanické články. Návštěvníkům se zalíbily také další experimenty jako např., vodivý papír, termočlánek, přenos hudby světlem a další.

Většinu těchto pokusů si můžete prohlédnout i s komentářem zde:
http://www.youtube.com/user/ZalomenyKlicek/videos

Zadruhé jsme se zájemci stavěli elektromotory. Přesněji řečeno velmi jednoduché homopolární motory, jejichž konstrukce zabere nanejvýš 10 sekund. Jelikož si tyto elektromechanické výtvory Korejci mohli vzít domů, bylo třeba nakoupit komponenty nezbytné k jejich konstrukci. Ty nám stejně jako ostatním zahraničním týmům objednala organizace pořádající festival. Když nám organizátoři první den předali 400 neodymových magnetů a 500 AA galvanických článků, byli jsme štěstím bez sebe, protože vidět takové množství komponentů v jedné krabici, je opravdu neopakovatelný, silný zážitek. :-)

Během festivalu jsme se s ostatními týmy velmi spřátelili, navzájem si půjčovali nástroje na opravování experimentů a společně trávili i volný čas. Nejintenzivnější spolupráci a přátelství jsme navázali s Poláky. Stánky s pokusy jsme měli hned vedle sebe, ale především se projevil slovanský duch a podobný jazyk. Hovořili jsme spolu naším novým jazykem, který byl kombinací jazyků hned několika: češtiny, slovenštiny, ruštiny a polštiny. Ač se může zdát, že tento způsob domluvy nebyl příliš komfortní, tak opak byl pravdou. S každým novým dnem jsme si rozuměli lépe a lépe a ke konci festivalu mezi námi nebyly patrné žádné jazykové rozdíly. Za zmínku stojí také kuriozity, na které jsme během konverzace s Poláky narazili. Některá polská slova totiž v češtině znamenají něco jiného a naopak. Např. západ se polsky řekne záchod, dívka děvka, …

Poslední den si organizátoři festivalu připravili pro všechny zahraniční týmy příjemné překvapení. Autobusem jsme se vydali do samého srdce Soulu. Navštívili jsme uličku se suvenýry, povečeřeli ve vyhlášené korejské restauraci a zhlédli dominantu metropole, věž Seoul tower, ze které jsme posléze shlédli na celý Soul.

Tím skončila první etapa našeho pobytu. Druhý týden nás čekal život v Soulu „na vlastní pěst“. V ubytovně jsme si „na vlastní kůži“ vyzkoušeli, jak Korejci po staletí bydleli. Tzn. v dřevěném objektu v pokoji o 8 m2 a s dveřmi jakožto dřevěnou mříží polepenou oboustranně papírem. I přesto, že jsme spali na zemi, moc se nám v tomto „hanooku“ líbilo.

Nebyli jsme jediní, kteří si pobyt v Soulu prodloužili. Naši přátelé z Polska a USA se na několik dní ubytovali ve stejné oblasti jako my, a tak jsme spolu trávili většinu volného času. První večer nás Američané během návštěvy soulských barů a hospůdek seznámili mimo jiné se zvyky v amerických barech, mezi které patří např. stavění vysokých objektů ze skleniček od vypitého alkoholu.

Během následujících tří dnů, když už přátelé z Nového světa odlétli za „velkou louži“, jsme s Poláky navštívili několik historických památek. Další dny, když už jsme byli v Soulu zcela sami, bez známých, učarovaly nám paláce, muzeum Soulu a mnoho dalších monumentů metropole. Spokojeni a nabiti skvělými zážitky z festivalu a Soulu, jsme se vydali na letiště Inčchon, ze kterého letělo letadlo ČSA přímo do Prahy.

O další cestovatelské zážitky i fotografie se rádi podělíme se studenty Gymnázia Havlíčkův Brod na plánované besedě.

Vít Boček a Hana Rejlková


Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
K
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013
Korea 2013




svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2023 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara