Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 283 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2019/2020 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení a o přípravném servisu, který v této souvislosti nabízíme.

Soutěž "Helle Köpfe"
24. 03. 2016 (806 přečtení) | Autor: Mgr. Eva Součková | Rubrika: Německý jazyk |
Tiskni článek Sdílej!

Jak název napovídá, soutěž má co do činění s němčinou - organizátorem je pražský Goethe Institut a hlavní výhrou je dvoutýdenní pobyt na univerzitě v Göttingenu, jehož součástí je i jazykový kurz. Prezentace soutežních projektů ale probíhá v češtině.

Protože Honza se již delší dobu zajímá o programování mikročipu Arduino, vyrazil na soutěž se svým projektem robotického pásového vozidla pro průzkum nedostupných prostor, kterému se věnoval již delší dobu ve svém volném čase. V projektu propojil dokonce dvě Arduina - jedno řídí pohyb vozidla a druhé má na starosti pohyb kamery. Dva programy pro mikročipy bylo nutné doplnit mobilní aplikací pro řízení vozidla a kamery pomocí mobilního telefonu. Díky schopnosti kamery vysílat obraz WiFi signálem, bylo už hračkou vyřešit zobrazování snímaného obrazu na tablet. Ani cesta k mechanickému řešení nebyla úplně jednoduchá - upevnění kamery musí zvládnout pohyb ve dvou osách, držák tedy Honza navrhl ve 3D editoru a pak vytiskl na školní 3D tiskárně.

A jak to vypadalo přímo v den soutěže? Slovo má Honza:

"Ve čtvrtek 17.3. jsem se ocitl na nábřeží před Goethe Institutem. Už samotná budova vzbuzovala respekt. Po vstupu následovalo vřelé přivítání a příprava prezentace soutěžního projektu. V deset hodin byla soutěž oficiálně zahájena za účasti pořadatelů a poroty. Členem poroty byl i absolvent našeho gymnázia, bývalý účastník soutěže a debrujár Vít Boček.

Po zahájení následovala hodina a půl soutěžení. Soutěžící měli za úkol co nejlépe představit svůj projekt (české) porotě a veřejnosti. Všichni tedy vysvětlovali nejen česky, ale také podle svých možností německy či anglicky. Mezi ostatními projekty byla nejen technická témata, zastoupena byla i chemie, biologie či ekologie. Někteří soutěžící prezentovali výsledky svých SOČek - například výzkum kmenových buněk byste doma "na koleně" asi neprovedli. Než se porota poradila a oznámila vítěze, soutěžící měli hodinu němčiny. Z technických projektů nejvíc zaujal dron a motorová koloběžka, cenu získal i ekologický výzkum situace na skládkách odpadu a projekt průzkumu napadení smrkových porostů mšicemi.

I když jsem nevyhrál, poznal jsem nové lidi a našel nové přátele. Soutěž pro mne byla rozhodně přínosem, zvláště kvůli využití němčiny v praxi. Rozhodně se pokusím zúčastnit se i v dalších letech."

Helle Köpfe 1

Helle Köpfe 6

Helle Köpfe 2

Helle Köpfe 3

Helle Köpfe 5

Helle Köpfe 4

Naši studenti se v posledních letech soutěže neúčastnili, ale v roce 2011 byl výše zmíněný Vít Boček v týmu s Ludvíkem Miškou mezi výherci - více podrobností najdete v článku "Bystré hlavy" míří v létě do Německa.svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara