S Erasmem ve Finsku
Logo GHB
  •    HOME
  •       SUPLOVÁNÍ
  •       KONTAKTY
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na InstagramuMapa GHB
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
  • výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
  • fungujeme 288 let, máme na co navazovat

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

S Erasmem ve Finsku
02. 01. 2019 (2712 přečtení) | Autor: RNDr. Milan Zimpl, Ph.D. | Rubrika: Erasmus+ |
Tiskni článek Sdílej!

V druhém prosincovém týdnu se po Itálii a České republice konalo již třetí setkání v rámci mezinárodního projektu Erasmus+. Osm našich studentů tentokráte zavítalo do finské Mäntsäly, která se nachází pouze několik málo minut jízdy vlakem od hlavního města Helsinek. Všichni měli možnost seznámit se s vysoce kvalitním školským systémem Finska a poznat vysokou životní úroveň místních obyvatel. Po celý týden opět bydleli v rodinách, díky čemuž měli možnost dostat se pod povrch pozlátka masového turismu. Své dojmy shrnují v následujících komentářích.

V rámci projektu Erasmus+, do kterého je naše škola zapojena, jsem měla možnost navštívit finské město Mäntsälä ležící severně od hlavního města Helsinek. Při odjezdu jsem se obávala, jaká bude má hostitelská rodina, ovšem při prvním setkání ze mě strach okamžitě opadl. Celý pobyt si mě rodina hýčkala, všichni členové byli velmi komunikativní, a tak jsme večery netrávili jinak, než dlouhým povídáním a vypravováním až do pozdních hodin. Samotný program byl dle mého názoru pestrý. Často jsme pracovali na projektech a výstupech týkajících se stravování, na což je program primárně zaměřen a občas jsme vyrazili na nějaký výlet. To vše bylo proloženo dvěma menšími sportovními aktivitami. Večery jsme nejčastěji trávili ve větší skupině převážně složené z Finů a Čechů. Program však měl i mínusy, například větší časové prodlevy mezi programy daného dne, které by šly zajisté odstranit, nebo neschopnost komunikace Francouzů v angličtině. Během pobytu mne nejvíce překvapila vzdělanost obyvatel, všichni zde uměli hovořit plynně anglicky, ať už studenti ve škole, nebo staří důchodci na trzích. Velké díky patří i našim učitelům, kteří dokázali program skvěle zorganizovat, a tak probíhal bez komplikací. Celkově hodnotím tento týden velmi pozitivně, mohla jsem poznat místní kulturu a zvyklosti, setkat se se spoustou nových lidí a v neposlední řadě se alespoň trochu zlepšit v angličtině.
Natálie Sedláková, 2. D

Jsem velmi rád, že jsem se mohl tohoto programu účastnit a vřele bych ho doporučil opravdu všem. Před odletem jsem měl obavy, jaká bude rodina, u které budu bydlet, a jaký bude program. Ovšem po prvním dni se můj strach rozptýlil. Rodina byla velmi milá a snažila se mi ve všem vyjít vstříc, poradit, nebo pomoci a dlouhé večery jsme si povídali opravdu o všem. Co se týče programu, tak oceňuji sportovní aktivity (bowling, florbal, bruslení), kterých ovšem vzhledem k některým časovým mezerám mohlo být i více. Největší mínus bylo asi psaní některých prací, což je ovšem nutné zlo. Rovněž bych chtěl vyzdvihnout naše učitele, díky kterým se Erasmus nesl v pohodovém duchu, zvláště když nás ve všech akcích podporovali vlastní účastí a dělali i zábavnou společnost. Pokud by se mi znovu naskytla možnost se podílet na Erasmu, tak bych neváhal ani na vteřinu!
Matěj Marek, 4. C

V týdnu od 10. do 14. prosince se konal již druhý výjezd do zahraničí v rámci projektu Erasmus+ na naší škole. Tentokrát byl zájezd do Finska velmi příjemně provázán vánoční atmosférou, která byla patrná na každém kroku, ať už šlo o nádherně vyzdobené finské domy a města, nebo o typická vánoční jídla dané země.
Finové jsou sympatičtí, ačkoli ne příliš komunikativní. Bydlela jsem ovšem u velmi milé rodiny, která se o nás starala bezvadně. Rozhodně za zmínku stojí pro mě zvláštní druhy pokrmů. Například „Karjalanpiiraat“ - žitná placka plněná rýžovou kaší, kterou Finové mažou margarínem a používají jako běžné pečivo.
Co se programu týče, měli jsme tu možnost navštívit univerzitu v Helsinkách, kde jsme se účastnili zajímavé přednášky na téma marketing a potraviny, vyzkoušeli jsme si zimní stadion v našem „domovském“ městečku „Mäntsälä“ a v neposlední řadě jsme také tvořili Joomag, který je výstupním produktem celého projektu. Některé aktivity byly bohužel poněkud komplikovanější, a to zejména kvůli ne tak dobré znalosti angličtiny ze strany Francouzů a některých Italů. I tak vše proběhlo hladce a celý týden jsme si užili.
Do Finska jsem jela s velkými očekáváními, která byla nakonec naprosto naplněna. Pokud se mi naskytne další příležitost, ráda se sem ještě vrátím.
Eliška Cyrusová, 2.C

Setkání ve Finsku bylo dobře zorganizované a velmi jsem si ho užil. Mým hostitelem byla studentka posledního ročníku, která moc neznala ostatní Finy zapojené v projektu. To znamenalo, že jsme volný čas trávili spíše sami než ve skupince s ostatními Čechy. Díky tomu jsem si velmi procvičil komunikaci v angličtině. Velmi kladně hodnotím také přítomnost více sportovních aktivit v programu. 
Filip Kotlas, 3. C
 
Cesta byla poměrně rychlá a hlavně proběhla v pořádku, bez problémů. Ubytování v rodinách finských studentů bylo příjemné, celá rodina s námi bez problémů komunikovala a vždy jsme se domluvili. Totéž platí o celkové organizaci programu. Všechno probíhalo přesně tak, jak bylo předem řečeno, bez komplikací a zmatků. Viděli jsme spoustu krásných míst a ochutnali zajímavá jídla. Za mne naprostá spokojenost!
Gabriela Vandasová, 2. D

Celý projekt hodnotím velmi kladně. Jako nejvíce přínosnou část bych vybral úterní přednášku na univerzitě v Helsinkách. Celkově mi program týkající se tvorby a obsahu reklam přišel zajímavý a věřím, že některé poznatky využiji i v běžném životě. Za zmínku stojí i ostatní aktivity, jako skupinové projekty či kulturní program. Jediná část, která mi připadla poněkud méně zábavná, byla návštěva muzea Kiasma. Nicméně to je spíše subjektivní názor a věřím, že se mnozí bavili i v muzeu.
Michal Domkář, 7. A

Celý týden ve Finsku se nesl ve znamení reklamy. Ve skupinách jsme vytvářeli dokonce i vlastní. Musím ovšem konstatovat, že naše italské a francouzské kolegyně nám při tom moc nepomáhaly. Helsinky byly ovšem nádherné, sice ne tak jako Praha, ale nádherné, stejně tak jako městečka Porvoo a Lahti, kde jsme mohli vystoupat až na samotný vrchol věže pro skoky na lyžích. Pobyt ve Finsku i se všemi hostiteli jsem si moc užila. Finové jsou totiž milí a přívětiví, i když zprvu mohou působit nepřístupně, a co víc umějí velmi dobře vařit.
Tereza Bláhová, 3. C

Finsko mě zaujalo, dny byly velmi krátké, jelikož už ve tři hodiny odpoledne byla tma. Teorie globálního oteplování se nám nepotvrdila, a když jsme přijeli, byla v Helsinkách vrstva sněhu. V rodinách se k nám chovali velmi vstřícně, mile a přátelsky, přáli si, abychom ochutnali všechny možné chutě typické pro Finsko. Ve škole všichni používají notebooky a morálka je o mnoho lepší než v českých školách. Mají tu i něco podobného jako máme my taneční, ale nejsou v šatech a mají dost odlišné tance. Nejvíce zajímavými místy byly Helsinky a Lahti. V Lahti jsme si měli možnost zkusit střílení i skákání na lyžích, i když pouze virtuálně. Ve Finsku se člověk cítí mnohem bezpečněji, lidé nezamykají auta, baráky a nemusíte se bát ani kapsářů. Celý pobyt měl své vánoční kouzlo.
Vanda Vacková, 3.D

svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2023 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara