Robot na hašení ohně málem jel do Číny
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 287 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2022/2023 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Robot na hašení ohně málem jel do Číny
04. 04. 2019 (931 přečtení) | Autor: Mgr. Zuzana Šimůnková | Rubrika: Informatika (ICT) |
Tiskni článek Sdílej!

Naši studenti se poprvé soutěže zúčastnili před dvěma lety s robotem ArduFire 1.0 řízeným mikropočítačem Arduino. Tým ve složení O. Mach a J. Šimůnek tehdy obsadil pátou příčku, což byl při premiérové účasti úspěch.

Letos hlavní konstruktér Ondra vylepšil konstrukci, sestavil robota ArduFire 2.0 a dokonce přímo na místě se vypořádal i s novou situací v pravidlech, protože na hřišti byly umístěny opět čtyři svíčky, ale tentokrát různě vysoké. Podporou na místě byl i další člen týmu Roman Roubínek, který dovedl vždy vylosovat to správné hřiště (kvůli problémům s proměnlivým světlem v oblasti detekce svíček). Třetí člen týmu, maturant Jan Šimůnek, podpořil výchozí pozici týmu vytvořením propagačního videa, které bylo volitelnou (ovšem bohatě bodovanou) částí přihlášky.

Plné nasazení při ladění robota na místě se vyplatilo, našemu týmu se povedlo dostat do finále a bojoval o první místo. Nakonec naši borci obsadili 2. příčku v této celorepublikové soutěži a jen těsně jim unikla možnost zúčastnit se nejvyššího mezinárodního kola, které se letos bude konat v Číně.

Princip soutěže v kategorii Hašení ohně je v tom, že autonomní robot (t.j. během soutěžní jízdy je řízen pouze programem a není ovládaný na dálku) se pohybuje na vymezené ploše hřiště a musí v daném čase nalézt a uhasit 4 svíčky. Na hřišti jsou také rozmístěné různé zábrany pro zkomplikování nalezení svíček.

Celá konstrukce a její řízení je dílem Ondřeje Macha ze septimy. svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara