Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 283 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2019/2020 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení a o přípravném servisu, který v této souvislosti nabízíme.

Podzimní týden v Německu
07. 11. 2015 (829 přečtení) | Autor: Mgr. Eva Součková | Rubrika: Německý jazyk |
Tiskni článek Sdílej!

Vedení školy se rozhodlo oslovit nadané studenty, kteří naši školu úspěšně reprezentují v přírodovědných soutěžích, a podpořit je ve studiu německého jazyka, který má pro jejich profesní budoucnost velký význam.

V neděli 25. října 2015 jsme společně s žáky škol z Kunína, Svatobořic-Mistřína a Velkých Pavlovic zahájili společnou cestu do Německa. V odpoledních hodinách jsme navštívili Drážďany, kde jsme si kromě centra města prohlédli také muzeum Technische Sammlungen. Ve večerních hodinách už jsme pak dojeli do Berlína, kde jsme strávili první chvíle s hostitelskými rodinami.

Frauenkirche
Zwinger
Technische Sammlungen

Program dalších dní probíhal podle stejného schématu: dopoledne výuka němčiny, kterou vedli zkušení rodilí mluvčí, odpoledne pak návštěva památek. Prohlédli jsme si Alexanderplatz se známou televizní věží (Fernsehturm) a hodinami ukazujícími světový čas (Weltzeituhr), dále Potsdamer Platz s moderními budovami a zbytky Berlínské zdi. 

Fernsehturm
Weltzeituhr
Potsdamer Platz

Expozici o historii Berlínské zdi obsahuje Haus am Checkpoint Charlie vedle bývalého amerického přechodu do východního Berlína. Zaujaly nás rozličné způsoby, jakými se lidé pokoušeli zeď překonat - např. v horkovzdušném balónu či v autě s dvojitou podlahou. Cestu za svobodou bohužel mnozí lidé zaplatili svým životem.  

Checkpoint Charlie

Jednou z nejznámějších berlínských památek je bezesporu Brandenburger Tor na náměstí Pariser Platz. Další proslulou památkou je Reichstag, z jehož kopule se naskýtá úžasný pohled na město.

Brandenburger Tor
Reichstag
 

Na Muzejním ostrově se nachází několik slavných muzeí. My jsme navštívili Pergamonmuseum, kde jsme mohli spatřit umělecká díla, která odhalili němečtí archeologové na Blízkém východě na sklonku 19. století. Z učebnic dějepisu známe proslulý Pergamonský oltář, který je ale bohužel v rekonstrukci, a pak také Ištařinu bránu, která vznikla v 6. stol. př. Kr. a dochovala se v kompletním stavu.

Ištařina brána

Olympijský stadion se vyplatí navštívit i v čase, kdy zde neprobíhá žádná sportovní událost. Budova, která byla postavena pro olympijské hry v r. 1936, pojme 80 tisíc diváků.

Olympiastadion
Olympiastadion

Navštívili jsme také město Postupim, kde se nachází zámek Sanssouci. Pruský král Fridrich Veliký si přál žít "sans souci", tedy "bez starosti" v tomto zámeckém komplexu s krásným rozlehlým parkem.

Sanssouci
Sancoussi

Celý pobyt byl pro všechny zúčastněné velkým zážitkem. Jak vše viděli sami studenti? Jejich názory i další fotografie naleznete v článku, který se v blízké době objeví na webových stránkách školy.

Foto: Pavlína Jindrová, Jan Šimůnek, Cai Yang, Eva Součkovásvislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara