Návštěva partnerského města Brielle v roce 2013
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
  • výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
  • fungujeme 288 let, máme na co navazovat

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Návštěva partnerského města Brielle v roce 2013
13. 01. 2013 (1889 přečtení) | Autor: RNDr. Jaroslav Kocman | Rubrika: Informace |
Tiskni článek Sdílej!

Před rokem jsem na tomto místě nabízel studentům možnost návštěvy partnerského města Brielle v Nizozemsku, navíc jsem ještě obcházel třídy a snažil se získat účastníky také touto cestou.  Bohužel, kvůli nezájmu studentů se nemohla tato akce uskutečnit a pravidelný čtyřletý cyklus návštěv se tím přerušil a pravděpodobně nikdy již nebude pro naši školu k dispozici kapacita celého autobusu. Podle nového návrhu by se návštěva mohla uskutečnit v letošním roce, ale o plánovaných 40 – 45 míst se budeme muset podělit s ostatními středními školami v našem městě. Znovu bych připomněl základní parametry výměnného zájezdu, který byl v minulých letech (2008, 2004, 2000, 1996, 1992, 1988) vždy úspěšný..
Studenti budou ubytováni v hostitelských rodinách. Budou si tak moci během pobytu ověřit své jazykové schopnosti (mluví se převážně A, ale též N, Fr), mnohá přátelství z minulých zájezdů fungují dodnes. Podle předpokládaného programu studenti také uvidí mnoho zajímavého - školy ve městě Brielle, dále je v plánu návštěva města Rotterdam (větrné mlýny v Kinderdijku, kubické domy, rozhledna Euromast, největší evropský přístav Europoort), květinová a rybí aukce, prohlídka Amsterodamu (jedno z největších evropských letiští Schiphol, jízda lodí po kanálech - grachtech), prohlídka města Bruggy v Belgii, hráze v deltě řeky Scheldy a další. Vstupné v Nizozemsku (které v řadě případů činí v přepočtu na naší měnu stovky Kč) je hrazeno místními hostiteli. Během cesty tam je v plánu krátká prohlídka některého německého města (asi Kolín nad Rýnem), při zpáteční cestě opět zastávka (Lucemburk, Aachen - česky Cáchy).
Cenu zájezdu není možno předem stanovit, protože mezi účastníky jsou rozpočítány náklady tak, jak vzniknou. Největší položku tvoří cena za dopravu autobusem do Nizozemska a výlety autobusem tam. Další náklady jsou spojeny s pobytem nizozemských studentů v naší zemi (vstupné do muzeí, hradů, atd., které na oplátku za stejnou službu v Nizozemsku poskytneme našim hostům my - ovšem u nás a v naší měně je to podstatně méně). Při stejně organizované akci před pěti lety vyšla na jednoho studenta částka 5100 Kč, od té doby se zvýšily některé ceny (zejména pohonných hmot), ale lze odhadnout, že náklady by se mohly pohybovat okolo 5500 - 6000 Kč. Jedná se o celkové náklady, ve kterých je započítán autobus do Nizozemska a zpět a cestování tam (Amsterdam, Rotterdam, Bruggy, ...) a společné akce placené našim hostům v příštím roce (vstupy do hradů a zámků, společná večeře aj.). Záloha 3000 Kč bude vybírána letos v březnu, doplatek 2500 - 3000 příští rok před příjezdem skupiny z Brielle.
Termín pobytu v Nizozemsku je předběžně dohodnut na konec června 2013 (odjezd některý pátek, návrat další neděli). Konkrétní datum bude stanoveno až později (březen, duben). Holandští přátelé nám oplatí návštěvu pravděpodobně na konci června roku 2014. Zájemce prosíme, aby se přihlásili co nejdříve u J. Kocmana v kabinetě ICT (nebo alespoň předběžně na mailu kocman@ghb.cz). Kdo se přihlásí dříve, bude zařazen, ostatní budou náhradníky.
Zájezd je nabízen studentům osmiletého studia od kvart do septim, ve čtyřletém studiu od prvního do třetího ročníku. Je třeba si uvědomit, že tato výměnná akce se bude konat (pokud se to podaří) zase až za tři roky, studenti mají tedy možnost se zúčastnit nejvýše jednou za studium.


svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2023 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara