Narozeni do těžké doby
Logo GHB
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 285 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2021/2022 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení a o přípravném servisu, který v této souvislosti nabízíme.

Narozeni do těžké doby
08. 02. 2016 (1142 přečtení) | Autor: PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. | Rubrika: Projekty a exkurze |
Tiskni článek Sdílej!

Gymnázium Havlíčkův Brod a Denní stacionář a Domov pro seniory Reynkova se společně zapojily do mezinárodního projektu Schools as generators of democratic society. Výsledkem půlroční spolupráce je mj. publikace Příběh mého života, která bude slavnostně představena veřejnosti ve středu 17. února v 10.00 v Domově pro seniory Reynkova.

Na počátku celé aktivity stojí účast Gymnázia Havlíčkův Brod v projektu School as a generator of democratic society, jenž je financován z Mezinárodního visegrádského fondu a jehož hlavním partnerem v České republice je Společnost pro jazyky. Zahajovací třídenní konference se odehrála v březnu 2015 a setkali se na ní pedagogové vybraných středních škol z České republiky, Polska, Slovenska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny a Kosova. Seznamovali se zde s ideou tzv. komunitní školy, sdíleli zkušenosti ze svých zemí a připravovali svůj vlastní projekt, jehož prostřednictvím měli teoreticky nabyté poznatky vtělit do konkrétní aktivity svého kraje.

Po návratu z Kosova byl vytvořen studentský tým, který se rozhodl pro spolupráci se Sociálními službami města Havlíčkova Brodu. Konkrétní podoba projektu pak vyvstala z diskuze s jeho ředitelkou Mgr. Magdalenou Kufrovou: Vybraní studenti gymnázia po několik týdnů navštěvovali konkrétní seniory, sdíleli s nimi rozmanité volnočasové aktivity a senioři se na oplátku podělili o své životní zážitky. Získané informace studenti sepsali a připravili k tisku.  Text nazvaný „Příběh mého života“, sepsaný mj. dle pravidel orální historie, by měl být užitečný všem, kteří budou mít zájem o zpřítomnění každodenního života na Havlíčkobrodsku v druhé polovině 20. a první dekádě 21. století.

Počáteční obavy studentů i seniorů, zda se jim podaří překlenout velkou generační propsat, byly velmi snadno překonány oboustrannou vlídností a otevřeností, které se z pohledu studentů prohlubovaly v opravdové a hluboké zaujetí pohnutými životními příběhy, jež prožili senioři z našeho kraje a jež všechny vystihuje titulek rozhovoru studenta Jana Hermana s bývalým profesorem gymnázia Jaroslavem Vaňkem „Narozen do těžké doby“. Nudná a nesrozumitelná změť dějepisných faktů se studentům proměnila v živoucí a palčivou inspiraci. Veřejnost pak může výsledek celého snažení posoudit prostřednictvím výše zmíněného textu Příběh mého života. Ukázky z něj přinášejí obrazové přílohy:


pristina
pristina
pristina

Související články:
Příběh mého života (14.12.2015)

svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara