Mutanti třetí v Koumesovi
Logo GHB
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na InstagramuMapa GHB
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
  • výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
  • fungujeme 288 let, máme na co navazovat

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Mutanti třetí v Koumesovi
02. 10. 2012 (2562 přečtení) | Autor: Mgr. Václav Vydlák | Rubrika: Fyzika |
Tiskni článek Sdílej!

Po mnoha debrujárských schůzkách, na kterých jsme od února řešili zadání celorepublikové soutěže Pohár vědy, letos nazvané Koumes 2012, nám v červnu bylo potvrzeno, že jsme postoupili do jejího finále.  S vědomím toho, že musíme obhájit úspěchy našich starších kolegů (viz. článek „Debrujáři z Gymnázia Havlíčkův Brod budou reprezentovat v Istanbulu“ , jsme se přípravám na finále pilně věnovali celé září. V pátek 21. 9. se celý náš mutantský tým sešel na vlakovém nádraží  v sestavě Jan Friedrich, Natálie Mikolajová, Iveta Prosová a Jana Zadinová společně s naším vedoucím, profesorem Václavem Vydlákem. Všichni přišli včas, nikdo na nic nezapomněl a my konečně mohli vyrazit na cestu do Litomyšle, kde se letos finále soutěže konalo.

Po dlouhé cestě s několika přestupy a pěším přesunu z nádraží jsme v odpoledních hodinách konečně stanuli před Základní školu T. G. Masaryka, ve které jsme měli strávit další dva dny. Pořadatelé nás srdečně přivítali a my se mohli ubytovat v jedné ze tříd. Do večeře zbývalo několik volných hodin, které jsme mohli využít na poslední přípravy naší večerní prezentace, proto jsme vyrazili do města a koupili pro jistotu některé potřeby k našim pokusům, mj. zásobu svíček, která později byla velmi užitečná. Počasí nám přálo a my viděli krásné litomyšlské náměstí, které patří k nejdelším v Evropě (jeho délka je téměř 500 metrů). Později jsme šli společně s ostatními debrujáry na večeři, následovat měla prezentace všech týmu. Byli jsme velmi nervózní. Po večeři jsme strávili volný čas neustálým opakováním vysvětlení našich pokusů, která bylo třeba zformulovat tak, aby je pochopili i ti nejmladší v sále. Navíc bylo třeba udělat dobrý dojem na čestné hosty a vedoucí ostatních týmů, jelikož právě ti všichni nás měli ohodnotit.

Večer se všichni soutěžící, vedoucí, čestní hosté i pořadatelé shromáždili ve školní aule, aby si nejprve poslechli uvítací proslovy prezidenta Asociace malých debrujárů České republiky pana Mgr. Petra Zapletala a pana docenta Milana Rojka. Potleskem jsme na soutěži přivítali kromě českých také zahraniční hosty ze Švédska a Turecka. Následně se začaly představovat jednotlivé týmy od těch nejmladších. Každý tým měl představit trička a vlajku, předvést pokřik  a nakonec předvést a vysvětlit vybraný pokus. Co nás zaskočilo, byla délka pokřiků některých družstev, v extrémních případech to byly básničky o několika slokách. Oproti tomu se nám naše stručné „Mutanti vpřed!“ zdálo prostě nedostatečné, v nastalé panice padaly návrhy na pokřik nový a delší, ale s prvními prezentacemi týmů z kategorie pro druhý stupeň základní školy jsme se uklidnili, jelikož čím byli soutěžící starší, tím kratší byl jejich pokřik.

Po prezentaci našeho družstva a zdařilé ukázce našich pokusů pro nás skončila 1. část soutěže, ne však celé finále. Ještě večer jsme si přichystali materiály k našemu stolečku, u kterého měla probíhat následující den 2. část soutěže.

Ráno po snídani jsme provedli poslední úpravy na naší lavici, každý tým totiž dostal přidělené místo, kde měl později popisovat různé pokusy a informovat o jeho celoroční debrujárské činnosti.  Jen co jsme rozmístili fotky a pověsili na stůl naši vlajku, přišli první návštěvníci. Na základě našeho vysvětlování pokusů a popisu aktivit v minulém školním roce nás opět měli bodově hodnotit vedoucí všech družstev, ale také zahraniční hosté, se kterými jsme museli mluvit anglicky. O vysvětlení se však zajímali i pořadatelé, například moderátor, který provázel předešlým večerem, či paní překladatelka. Také ostatní debrujáři si s námi vyměnili několik návodů na zajímavé pokusy.

Po poslední finálové disciplíně a po obědě nás čekala další soutěž s názvem City really. V rámci jejích úkolů jsme si prohlédli mnohé památky v Litomyšli. Zrádná byla zadání jako „Změřte délku Smetanova náměstí.“ nebo „Spočítejte všechny psy na stěnách.“ (Tento úkol se týkal návštěvy abstraktní výstavy.) Zajímavá byla například úloha, při které jsme měli provést laserové světlo pomocí zrcátek chodbami v zámeckém sklepení. I ostatní úkoly nás bavily, jenže počasí nám bohužel moc nepřálo. Zdálo se, že bude slunečné odpoledne, začalo ale pršet a my měli všechny deštníky, pláštěnky a teplé bundy ve škole. I tak jsme si poznávání krásného města a jeho kultury velice užívali.

Na sobotní večer byl do auly připraven zábavný program, ten však byl určen především mladším účastníkům soutěže a tak jsme dali přednost nočnímu kinu nebo pár hodinám spánku navíc, v neděli jsme totiž jeli brzy domů. Tomu všemu však předcházelo to nejdůležitější - vyhlášení konečných výsledků a předání všech cen. Hodnotila se i odpolední City really. Mile nás překvapilo druhé místo, za které jsme dostali několik věcných cen. Následovalo vyhlašování výsledků v jednotlivých kategorií celostátní debrujárské soutěže. Naše družstvo zvítězilo v soutěži Pohár vědy – Koumes 2012 v kategorii středních škol.  Za tento úspěch jsme získali pěkný pohár a další věcné ceny. V celkovém pořadí jsme se umístili na třetím místě. Putovní pohár, hlavní výhru celé soutěže, získaly Veličinky ze Všechnovic.

V Litomyšli jsme reprezentovali celý náš klub malých debrujárů a proto musíme poděkovat ostatním členům, bez jejich pomoci při řešení jednotlivých kol soutěže bychom se do finále Koumese nedostali. Poděkování si zaslouží také naši vedoucí, profesoři Lank a Vydlák (první zmíněný si již užívá zasloužené penze), zejména za trpělivost, také za užitečné rady a pomoc při naší veškeré debrujárské činnosti. Všem velice děkujeme!

Autor: Natálie Mikolajová












svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2023 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara