Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 283 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2019/2020 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení a o přípravném servisu, který v této souvislosti nabízíme.

Literární kurs 2014
01. 04. 2014 (1529 přečtení) | Autor: Mgr. Aleš Říman | Rubrika: Český jazyk |
Tiskni článek Sdílej!

Je to neuvěřitelné, ale blíží se již jubilejní pátý ročník literárního putování dramatickými kraji Čech a Moravy. Od roku 2010 uplynulo moře vody, žádný z účastníků první pouti už není mezi studenty GHB, ale vždy se nám podařilo oslovit adepty nové a velice doufáme, že tomu tak bude i letos.

Pro vás, kteří ještě nevíte: kurs je určen zájemcům o literaturu, kteří se zároveň dovedou utkat s úskalími spojenými s šestidenním pochodem českou divočinou. Spíme pod stany, které si po celou dobu neseme v batohu na zádech, stejně jako spacáky, karimatky, vodu, jídlo a podobně. Rozpočet si hlídá každý sám (počítejte cca 300 kč na dopravu, na stravu tolik, kolik projíte za šest dnů, nějakou rezervu na případné spaní v kempech). Celkově ujdeme 80 – 100 kilometrů, záleží na počasí. Krom toho po celý týden čteme a nasloucháme textům spjatým s konkrétní krajinou, kterou procházíme. A v neposlední řadě se jimi necháváme inspirovat pro vlastní tvorbu.

Zúčastnit se mohou studenti vyššího gymnázia, zcela výjimečně bereme fyzicky zdatné kvartány (pochopitelně musejí mít i nějaké literární sklony). Vyrážíme v neděli 8. 6. ráno a vracíme se pravděpodobně v pátek 13. 6. večer (ještě zvažujeme sobotní dopoledne). Kurs již třetím rokem vedou zasloužilí zálesáci a outdooroví specialisté GHB Aleš Říman a Josef Secký.

Pro letošek nás neutuchající touha po dobrodružství zavede na samou hranici Čech a Moravy a odtud k srdci moravských zemí, tedy Brnu. Půjdeme z města Poličky přes Jimramov a Bystré u Poličky až k Boskovicům a Kunštátu a odtud pak přes propadliny a kaňony Moravského krasu a údolím řeky Svitavy k Brnu, končit bychom chtěli symbolicky v branách kláštera Porta coeli v Předklášteří u Tišnova. Je tedy více než jasné, že nás krom jiného čekají setkání s Terézou Novákovou, bratry Mrštíky, Ludvíkem Kunderou, S. K. Neumannem, Rudolfem Těsnohlídkem, Jiřím Mahenem, ale – a to především – s dílem jednoho z našich největších básníků, Františka Halase. Kdo by nechtěl u mlýna na ponorné řece číst v knize lesů, vod a strání, kterak si liška Bystrouška slíbí, že se tam vrátí? Nechat si uvařit Mrštíky tak silnou kávu, že by porazila i Jánošíka? A u toho se za totálního kuropění ptát: „A co?“


Přihlaste se všichni, vemte si spacák, celtu a pytel, vyřežte si do svého točeňáku kanadskou růži z Texasu, snad nebudou tentokrát povodně jako loni.

Těšíme se na vás v pondělí 7. 4. 2014 o velké přestávce v učebně UTA. V případě, že se nemůžete informační schůzky zúčastnit, kontaktujte nás na facebookovém profilu akce (Literární kurs 2014), případně mailem (riman@ghb.cz).

 

 

                                           
svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara