Gymnazisté ve Finsku: z deníčku učitelova (part VI)
Logo GHB
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na InstagramuMapa GHB
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
  • výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
  • fungujeme 288 let, máme na co navazovat

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Gymnazisté ve Finsku: z deníčku učitelova (part VI)
14. 11. 2007 (4428 přečtení) | Autor: RNDr. Jaroslav Kocman | Rubrika: Projekt Finsko |
Tiskni článek Sdílej!

Předposlední část našeho deníčku předkládáme se zpožděním. Předchozí díly vznikaly každý den v Savonlinně, tento díl až po návratu. Nejdříve bylo třeba vybalit zavazadla a vžít se opět do tvrdé reality všedního dne...
Odjezd ze Savonlinny byl stanoven na sobotu ráno 10. 11. v osm hodin. A už před osmou byli všichni na místě, což (jak jsme poznali v předchozím týdnu) je pro přesné Finy zcela běžné. Proběhlo rozloučení s hostiteli, ale ne na dlouho, za necelé tři týdny přivítáme Finy v našem městě. Krátce po poledni jsme dorazili do Helsinek, další zastávce na naší cestě.
Helsinky (finsky Helsinki, švédsky Helsingfors) jsou nejsevernější hlavní město kontinentální Evropy. Dále k severu už leží jen jedna ostrovní metropole - Reykjavík na Islandu. Helsinky byly založeny v roce 1550 švédským králem Gustavem I. Vasou. V roce 1713 v době tzv. severské války bylo město těžce poškozeno. Hlavním městem finského velkoknížectví se Helsinky staly až v roce 1812, po připojení Finska k Rusku (předtím byla od 12. století většina území Finska součástí Švédska). V roce 1917 získalo Finsko samostatnost a Helsinky se staly jeho hlavním městem. Z předchozích řádků je asi jasné, proč Finové nemají Rusy a Švédy příliš v lásce. Dnešní Helsinky mají přes půl milionu obyvatel a v aglomeraci se sousedními městy Espoo a Vantaa (kde je mezinárodní letiště) okolo miliónu. Kompaktní staré historické centrum s úzkými křivolakými uličkami, na něž je středoevropan zvyklý, nelze v Helsinkách očekávat. Centrum je prostorné s řadou zajímavých empírových staveb z 19. a klasicistních a funkcionalistických z 20. století. Nejznámější je monumentální evangelická katedrála (dokončena roku 1852) s průčelím s korintskou sloupovou halou. Nedaleko stojí další církevní stavba, pravoslavná Uspenská katedrála z roku 1868. Nepřehlédnutelné jsou též budovy parlamentu, opery, hala Finlandia a Olympijský stadión. Na Olympijské hry v roce 1952 má tehdejší Československo slavné vzpomínky, Emil Zátopek zde vyhrál běh na 5 km, 10 km i maratón. I naše výprava bude mít na Olympiský stadion své vzpomínky, protože ve Stadionhostelu jsme nocovali a z věže Olympijského stadiónu jsme se za ledového vichru rozhlíželi.
Zbytek naší severské cesty proběhl ve znamení návratu domů. V neděli odpoledne jsme se třemi taxíky – mikrobusy přemístili na letiště. Zprávy z domova hovořily o sněhové kalamitě, tak jsme si čas krátili úvahami o přistání ve Vídni, v Berlíně nebo v Mnichově (to by se potom v pondělí nestihla škola). Absolvovali jsme nezbytné letištní kontroly a s mírným zpožděním nastoupili do letadla. V 18 hodin středoevropského času přistálo naše letadlo bez problémů na ploše letiště v Ruzyni. Nasedli jsme do připraveného autobusu a krátce před devátou hodinou večerní  jsme vystoupili před budovou našeho mateřského ústavu, po kterém se nám už tak stýskalo...

Jaroslav Kocman




























svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2023 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara