Gymnazisté ve Finsku: Z deníčku studentova (part IV)
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 287 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2022/2023 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Gymnazisté ve Finsku: Z deníčku studentova (part IV)
08. 11. 2007 (3871 přečtení) | Autor: RNDr. Jaroslav Kocman | Rubrika: Projekt Finsko |
Tiskni článek Sdílej!

Stránky partnerské školy v Savonlinně

Naše zápisky se dosud nesly ve velmi lehkém tónu. Když psal Jaroslav Kubát tyto řádky, ještě nevěděl, že na jiné finské střední škole došlo k tragédii, která se dostala na první stránky deníků celého světa. V té naší savonlinnské nyní hoří svíčky, učitelé i žáci se sešli k uctění památky, před vchodem visí vlajka na půl žerdi...

Můj milý deníčku,

čas plyne jako voda a i náš pobyt ve Finsku, zemi jezer, nekonečných lesů a čtyřicetiprocentní vodky, se bohužel, alespoň pro mě, chýlí ke konci.

Mezi českou a finskou kulturou jsou pochopitelně rozdíly. Největší komplikací bylo jídlo, jež se pro někoho stalo Záhořovým ložem, zvláště o víkendu. Naše žaludky nejsou zvyklé na několikanásobné denní dávky toastového chleba se sýrem a těstoviny s instantní omáčkou italskou či pikantní. Nutno dodat, že česká nátura není zvyklá projevit nespokojenost na správném místě. Raději lamentujeme a nadáváme na hostitelské rodiny mezi sebou. Naštěstí z většiny účastníků už zloba vyčpěla. Potkalo nás však i libé překvapení, a to finská ,,školní jídelna”. Brodské sympatické kuchařky by si z finských kolegyň měly vzít příklad a mít je za profesionální guru. Abstinenční příznaky způsobené nedostatkem ,,UHO” jsem u nikoho nezaregistroval. Nu, už se naivně těším na lepší zítřky v naší vlasti.

Středa

Dopoledne jsme jako obvykle strávili v krásné škole finských přátel. Poté jsme se odebrali na radnici, kde jsme byli přijati jakýmsi zastupitelem města. Lámanou angličtinou nám pověděl něco málo o Savonlinně. Následovala projekce krátkého dokumentu o tradičním operním festivalu, který je ve měste každoročně pořádán. Zážitek z filmu pokazila jen nedokonalá technika. Laptop nemohl celý sál dostatečně ozvučit.

Příjemnější část dne jsem měl stále před sebou. Odpoledne jsem se procházel městem, prošel několik obchodů a užíval si zimní atmosféru.

Tady mé povídání o dnešku původně končilo.

Při večeři mě ale má sympatická hostitelka pozvala na jazzový koncert. Nedalo se odolat. Cestou jsem se klepal hrůzou, poněvadž kombinace zoperovaného ramena, namrzlého chodníku a bot s hladkou podrážkou nebyla právě to ono. Sanitku jsem naštěsti přenechal potřebnějším. Koncert se vydařil.

Tak zase zítra, deníčku. Tvůj Jaroslav Kubát
svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara