Egyptská hrobka potřetí
Logo GHB
  •    HOME
  •       SUPLOVÁNÍ
  •       KONTAKTY
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na InstagramuMapa GHB
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
  • výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
  • fungujeme 288 let, máme na co navazovat

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Egyptská hrobka potřetí
16. 01. 2015 (1339 přečtení) | Autor: Mgr. Daniel Koráb | Rubrika: Výtvarná výchova |
Tiskni článek Sdílej!

 

Studenti  gymnázia vstupují pod vedením Daniela Korába již potřetí do brodského podzemí, aby zde proměnili další část betonových chodeb v hrobku Egypťana Sennedjema. S úctou míjíme práci našich předchůdců z let 2008 a 2011 a přemýšlíme, kde navázat na skvělou výtvarnou tradici. Impulzem k zahájení nových výtvarných realizací byla prosba ze strany muzea o obnovu mumií. Z jednání s ředitelem muzea  MgA. Jiřím Jedličkou a následné procházky podzemím ale vyplynulo, že bychom mohli k realizacím mumií připojit tvorbu dalších objektů (výbavu hrobky) i malby ve vstupní části. Také studenti 1C (výtvarná skupina) byli zaujati prostorem i představou výtvarné práce v podzemí. Nadšení studentů i jejich menší vzrůst, tak ideální pro tvorbu v nízkých chodbách, nakonec rozhodlo. V měsíci únoru 2015 se tedy opět ocitneme v pomyslné nubijské Deir el-Medině, starověké vesnici řemeslníků, a inspirováni autentickými malbami i kopií této hrobky v Norimberku pokryjeme boční zdi i strop vchodu do podzemí akrylovými malbami.  

    K tvůrčímu využití nám zbývá už jen východní zeď pohřební komory se zemědělskými výjevy z Knihy mrtvých. Tyto náměty jsme rozdělili na dvě protilehlé zdi, nad kterými povede divákovo oko do hlouby chodby stropní pás s hieroglyfy. Součástí inovace hrobky bude i výroba a instalace nových artefaktů, imitujících výbavu hrobu. Tentokrát jsme se zaměřili na „egyptskou kosmetiku, šperkařsví", abychom mohli ukázat výbavu mladé dámy, například dcery Sennedjema  z období vlády faraona Ramesse II. Jedna z nik podzemí tak ožije šperky (korálkové náhrdelníky, pektorály, náušnice – výroba Martina Korábová), bronzovými zrcátky a paletami na líčidla.

   Vědomi si velkého mediálního efektu a trvanlivosti této akce, výrazně reprezentující naše gymnázium, nabízíme tak divákům opět možnost se znovu ocitnout na západním břehu Nilu a  sestoupit do starověké hrobky řemeslníka Sennedjema.

 svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2023 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara