Co dokáže lež
Logo GHB
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 287 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2022/2023 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Co dokáže lež
28. 06. 2018 (1199 přečtení) | Autor: Mgr. Zuzana Šimůnková | Rubrika: Informatika (ICT) |
Tiskni článek Sdílej!

Středa 27. června 2018 se pro kvartány a kvintány nesla ve znamení dezinformací - v rámci mezipředmětové spolupráce ICT a Žurnalistiky jsme se zapojili do vzdělávacího programu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni. Díky akci Týdny mediálního vzdělávání nás navštívila redaktorka Českého rozhlasu paní Marie Bastlová. Z vícero nabízených aktivit vybrali pedagogové Z. Šimůnková a A. Říman dvě: promítání dokumentárního filmu s tematikou dezinformací na internetu a následnou debatu s novinářem nebo mediálním odborníkem.

Co dokáže lež

Studenti kvarty a kvinty s předstihem zhlédli dokument České televize s názvem Co dokáže lež, který analyzuje podobu informační války a vliv dezinformací v České republice. Snaží se zjistit, kdo stojí za nepravdivými zprávami, které se šíří především na sociálních sítích a na takzvaných konspiračních webech.

Co dokáže lež

Následně nás navštívila paní novinářka a ve svém vstupu navázala na téma filmu - dezinformace. Ve věku 15 - 16 let není snadné na toto téma diskutovat, nicméně studenti se do debaty také aktivně zapojili. Film i pořad vyžadovaly plnou pozornost a mysl otevřenou argumentům - i když byly uvedeny příklady dezinformací z našich médií, vždy byla přítomna snaha o objektivitu. Ukázky článků a reportáží byly ilustrační a primárně vedly k posuzování kvality informací, nikoliv osob našich politiků či mediálních magnátů. Celá akce přinesla podněty k tomu, jak vnímat informační zdroje (nejen) z internetu a pobídku k zodpovědnému zkoumání zdrojů, na základě kterých si člověk utváří své názory. Je poctivé také přiznat, že ne všichni posluchači souhlasili s daným pohledem na věc, věříme ale, že i pro ně byla akce podnětem k zamyšlení.

Plakáty s tématikou možných rizik při práci čerpání informací na internetu, které jsme díky této akci obdrželi, budou od září zdobit chodbu u učebny informatiky. Pokud vás toto téma zajímá, rozhodně si je nenechte ujít.

Co dokáže lež

Na závěr připojujeme několik názorů zúčastněných studentů:

Tato přednáška byla zajímavá a přínosná. Díky ní jsem se rozhodla, že budu více sledovat zprávy a budu si dávat pozor na tzv. fake news. Paní Bastlová byla velmi vstřícná a ochotně se s námi bavila. (Kateřina, kvinta)

Přednáška o mediální výchově byla velice zajímavá a myslím, že i když jsme pár věcí věděli, určitě jsme se dozvěděli spoustu nových informací. Na přednášející bylo poznat, že se v oboru orientuje velice dobře, proto celá přednáška byla na vysoké úrovni. Pan učitel Říman občas přidal poznámku což celou besedu obohatilo. Celkově přednášku hodnotím kladně. (Klára, kvarta)

Přednáška se mi moc líbila, protože nám o problémech falešných médií a médií obecně mohl říci člověk, který se pohybuje v oboru a tomuto tématu dobře rozumí. Dozvěděli jsme se jak se tzv. fake news bránit a rozpoznat je. Zjistili jsme mnoho informací o místech zvaných "trollí farmy", kde jsou psány matoucí zprávy a komentáře. (Karel, kvinta)


Autorem fotografií je Jan Šimůneksvislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara