Besedy na GHB
Logo GHB
  •    HOME
  •       SUPLOVÁNÍ
  •       KONTAKTY
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na InstagramuMapa GHB
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • formujeme zdravě kritické a sebevědomé osobnosti ve vstřícném a tvůrčím prostředí
  • výsledky studentů nás řadí ke školám, na které je spolehnutí
  • fungujeme 288 let, máme na co navazovat

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2024/2025 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Besedy na GHB
15. 11. 2007 (4788 přečtení) | Autor: Mgr. Milan Novák | Rubrika: Kultura |
Tiskni článek Sdílej!

V době od 06. do 15. listopadu 2007 navštívilo naši školu šest velmi zajímavých osobností, které se setkaly se studenty při devíti besedách. Celkem 5 témat bylo určeno terciím až septimám a 1. až 3. ročníku. Naši studenti tedy měli možnost vyslechnout přednášející přímo ve své škole, navíc v příjemném prostředí ateliéru výtvarné výchovy. Ke konci se většinou našlo dostatek prostoru pro dotazy a pro diskuzi, někdy však nechtěli studenti vzácného hosta ani pustit domů...

06. listopadu se konaly dvě besedy s Mgr. Ivanou Dvořákovou, nutriční specialistkou společnosti Anabell. K jejím klientům a klientkám patří nejen lidé, kteří se pouze o svou stravu zcela obyčejně zajímají, ale i tací, co trpí poruchami příjmu potravy. Jak tyto poruchy vznikají, jak probíhá nemoc i léčba - to vše se při besedách řešilo.

07. listopadu GHB navštívil pan Zbyněk Petřík ze společnosti Česká koalice proti tabáku, zprostředkoval tak studentům zajímavá data týkající se škodlivosti kouření. Vzhledem ke svým zkušenostem z Centra léčby závislosti na tabáku navíc diskuzi obohatil o výčet nástrah, které číhají na kuřáky mající v úmyslu zlozvyku kouření se zbavit.

08. listopadu se dále konaly dvě besedy na téma gambling, tedy závislost na hracích automatech. Problematiku představoval ing. Josef Novotný, senátor a bývalý dlouholetý starosta Bystřice nad Pernštejnem. Jako prvnímu starostovi v České republice se mu totiž podařilo vytěsnit z města hrací automaty a prokázat negativní dopad hazardního hraní na veřejný pořádek. Jeho hostem byl pan Aleš Kučera ze Zlína, vyléčený gambler (hrál 10 let!), nyní zakladatel skupiny Anonymní hráči Zlín, která se schází s rodinami gamblerů a pomáhá jim řešit jejich těžké problémy. Druhé besedy se dokonce zúčastnila i starostka Havlíčkova Brodu, ing. Jana Fischerová, CSc. a místostarosta pan Libor Honzárek, kteří studentům mohli přiblížit tuto problematiku v našem městě. Bylo velmi příjemné, že si oba udělali čas a že se alespoň část besedy mohli stát nejen posluchači, ale i aktivními účastníky.

V pondělí 12. 11. s gymnazisty besedoval pan Ondřej Cakl - odborník v oblasti neonacistické scény a militantní ultrapravice, který je spoluautorem mnoha reportáží, spolupracovníkem České televize a předsedou lidskoprávní nevládní organizace Tolerance a občanská společnost. Ta díky svému monitorování neonacistů za dobu své existence přispěla k úspěchu při stíhání zhruba padesáti nejaktivnějších. Studenti zhlédli několik filmů a reportáží, své dotazy hlavně směrovali na zákulisí získávání materiálů a na souvislosti s životem minorit v české společnosti. Pan Cakl je velmi žádaným, a tedy i velmi vytíženým odborníkem, proto jsme rádi, že mohl na naší škole zrealizovat alespoň jednu besedu.

Posledním besedujícím byl významný fotograf doc. Jindřich Štreit. Začínal jako učitel na vesnické škole, za komunismu však dlouho učit a fotografovat nemohl. Tento umělec byl totiž za své umělecké a dokumentární fotografie dokonce stíhán a vězněn kvůli "hanobení republiky". Jeho život je spjat s hradem Sovinec, kde v 80. letech pořádal výstavy, koncerty a divadelní představení, po revoluci se stal pedagogem Slezské univerzity v Opavě, kde vyučuje dokumentární fotografii, externě působí též na FAMU. Studentům GHB představil svůj cyklus fotografií z let 1996 - 2000 s názvem "Cesta ke svobodě", v němž ztvárňuje osudy lidí žijících s drogou. "Cestu" nafotil z mnoha pohledů: "nevinné" začátky, fáze opojení, úspěšné i neúspěšné resocializace, zhoršování zdravotního stavu - představil tedy všechny atributy nesvobodného života narkomana. Apel směrovaný studentům vyjádřený velmi živě ve fotografiích, shrnul stručně slovy: "Když si aspoň něco z mých slov odnesete, budu šťastný".

Série besed se na brodském gymnáziu uskutečnila v rámci festivalu "Modré dny" (www.modredny.cz), díky poskytnutému grantu od města Havlíčkův Brod byly všechny pro studenty zdarma. Děkujeme.

Beseda s fotografem Jindřichem Štreitem
Beseda s fotografem Jindřichem Štreitem
Beseda s fotografem Jindřichem Štreitem
Beseda s fotografem Jindřichem Štreitem
Beseda s fotografem Jindřichem Štreitem
Beseda s fotografem Jindřichem Štreitem
Beseda s fotografem Jindřichem Štreitem
Beseda s fotografem Jindřichem Štreitem
Beseda s fotografem Jindřichem Štreitem
Beseda s fotografem Jindřichem Štreitem


svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2023 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara