Robot, který hasí oheň
Ikona - FacebookIkona - BakalářiGHB na Instagramu
Obrázek nic  


Vítejte na webu Gymnázia Havlíčkův Brod

  • úspěšně fungujeme 287 let, máme na co navazovat
  • výsledky studentů nás řadí k nejlepším školám v regionu
  • formujeme samostatné a svobodné jedince, kteří se zdárně uplatní v současné společnosti

280 let GHB


Gymnázium Havlíčkův Brod otevírá pro školní rok 2022/2023 dvě třídy čtyřletého cyklu (60 uchazečů z 9. tříd) a jednu třídu osmiletého cyklu (30 uchazečů z 5. tříd). Čtěte více o průběhu přijímacího řízení nebo se vydejte na virtuální prohlídku školy.

Robot, který hasí oheň
11. 04. 2017 (1712 přečtení) | Autor: Mgr. Zuzana Šimůnková | Rubrika: Informatika (ICT) |
Tiskni článek Sdílej!

Letos poprvé zkusili naši studenti Ondřej Mach z kvinty a Jan Šimůnek ze sexty účast v robotické soutěži. Oba spojuje zájem o robotiku a vloni se úspěšně zúčastnili soutěže v programování, kde startovala kategorie Programování mikrořadičů. Také jejich letošní robot s názvem ArduFire 1.0 využívá pro řízení mikrořadič Arduino. Jelikož Honza zároveň finišoval na své práci v rámci Středoškolské odborné činnosti, hlavním tahounem týmu se stal Ondra.

RoboRAVE2017

Ondra vozidlo navrhl a zkonstruoval, tvorba software byla společným dílem. Týden před uzavřením přihlášek byl opravdu perný. Nakonec jsme projekt přihlásili, součástí přihlášky bylo i video, které mělo představit tým a samotné robotické vozidlo.

Soutěž se konala v Pardubicích 16. až 17. března - ve čtvrtek odpoledne se začaly scházet týmy a probíhala homologace a kvalifikace. Přímo na místě se ukázala kvalita našeho týmu - kluci dokázali reagovat na různé problémy, které plynuly z naší premiérové účasti a nulových zkušeností: ukázalo se například, že je nutné zvětšit výšku vozidla, zamezit prosmekávání koleček, zvýšit výkon větráku, o softwarových změnách nemluvě. Nakonec ale kvalifikace dopadla pro náš tým výborně, do pátečního soutěžního dne jsme postupovali v konkurenci 18 týmů ze šesté pozice.

V pátek se soutěžilo systémem, kdy na paralelních hřištích proti sobě závodily dvojice nejsilnějšího a nejslabšího týmu dle pořadí v kvalifikaci, což nám umožnilo postoupit do čtvrtfinále. Tam jsme ale narazili na nejtěžšího soupeře a budoucího celkového vítěze.

Celkově lze hodnotit účast našeho nováčkovského týmu jako velmi přínosnou a motivující - už teď kluci plánují vylepšení a novou strategii pro řízení vozidla.svislá čára
Gymnázium Havlíčkův Brod
Štáflova 2063
580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 669 330
ghb@ghb.cz

Zřizovatel školy:
Logo Kraje Vysočina

© Copyright GHB 2018 | webmaster Mgr. Jiří Rojka | design webu Tomáš Koťara