Havlíčkobrodští MaFyN na mezinárodním fyziklání

Autor: Mgr. Václav Vydlák <vvydlak(at)email.cz>, Téma: Olympiády a soutěže, Vydáno dne: 26. 02. 2023

… se rozhodně neztratili. Kdo se kde neztratil? Parta pěti studentů GHB na největší mezinárodní týmové fyzikální soutěži v ČR.


10. února 2023 se v Praze konalo FYZIKLÁNÍ 2023 - největší mezinárodní týmová fyzikální soutěž v České republice. Letos přijelo na soutěž téměř 1200 účastníků z více než 20 zemí světa tvořících 251 týmů! 
Soutěž Fyziklání vyhlašuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (MFF UK) a spoluvyhlašuje ji Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT). Organizátoři soutěže jsou převážně studenti MFF UK, kteří jsou sdruženi ve studentské skupině FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář).

Gymnázium Havlíčkův Brod reprezentoval tým s názvem MaFyN ve složení Jonáš Poustka 6.A, Rostislav Prášek 2.C, Matěj Šedý 6.A, Jan Vacek 6.A a Antonín Vinkler 6.A.
Kluci ve své věkové kategorii vybojovali v silné mezinárodní konkurenci 84 týmů skvělé 12 místo!
 
O dojmy ze soutěže se za všechny členy týmu podělil Matěj Šedý ze sexty A.
„Cesta jak vlakem, tak metrem proběhla bez jakýchkoli problémů. Už při příchodu k budově výstaviště mi díky velkému, různojazyčně mluvícímu davu školáků došlo, o jak velkou akci se ve skutečnosti jedná. Mezinárodní rozměr soutěže byl zjevný. Veškeré moderování soutěže, včetně slavnostního zahájení a vyhlášení výsledků, proběhlo pouze v anglickém jazyce. 
Bylo o nás dobře postaráno. Bezprostředně po registraci nám byla nabídnuta obložená bageta a limonáda a následně jsme byli vysláni k nám vyčleněnému stolku. Ten byl jaksepatří poset reklamními tiskovinami. Začátek soutěže nebyl nijak zásadně opožděn a jedinou vadou na kráse mu byla velmi špatná akustika haly.
Soutěž samotná se věřím vydařila, nejen že jsme se umístili na 12. příčce, ale zažili jsme také velkou porci kvalitní fyzikální zábavy. Přesto musím podotknou, že když jsem po skončení soutěže netrpělivě listoval brožurou řešení, zamrzelo mě, jak hloupé chyby nás připravily o umístění v první desítce.
Po soutěži jsme v Praze stihli taktéž krátký rozchod, který jsem z valné většiny věnoval pozdnímu obědu.
Už se těším na příští rok.“

Všem členům týmu MaFyN gratulujeme ke skvělému umístění, děkujeme za vzornou reprezentaci našeho gymnázia a do budoucna přejeme spoustu další kvalitní fyzikální zábavy ;-) 

Fyziklani_2023_A
Fyziklani_2023_B
Fyziklani_2023_D