Výstava hub v Havlíčkově Brodě 2022

Autor: RNDr. Jaroslav Kocman <kocman(at)ghb.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 19. 09. 2022

Mykologický spolek a Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě Vás zvou na tradiční podzimní výstavu hub. Uskuteční se v přízemí Havlíčkova domu od pondělí 26. září do středy 28. září 2022, vždy od 9:00 do 17:00 hodin. Současně s výstavou bude probíhat mykologická poradna. Houby teď rostou opravdu hojně, takže věříme, že by mohl být překonán rekordní počet 354 druhů z roku 2014.

Mykologický spolek a Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě Vás zvou na tradiční podzimní výstavu hub. Uskuteční se v přízemí Havlíčkova domu od pondělí 26. září do středy 28. září 2022, vždy od 9:00 do 17:00 hodin. Současně s výstavou bude probíhat mykologická poradna. Houby teď rostou opravdu hojně, takže věříme, že by mohl být překonán rekordní počet 354 druhů z roku 2014. Pokud by kdokoliv chtěl svým nálezem obohatit výstavu, může houby přinést v neděli večer 25. září po 19. hodině přímo do Havlíčkova domu nebo ve výstavních dnech (pondělí - středa) přímo na výstavu. Každý příspěvek přivítáme a nálezci můžeme případně pomoci určit jemu neznámé houby. Pokud by se mezi studenty gymnázia (a samozřejmě nejen mezi nimi) našel někdo s hlubším zájmem o mykologii, určitě ho rádi pozveme k další spolupráci. Poradit s určením hub je možné kdykoliv, nejen v době výstavy, stačí plodnice donést na gymnázium, případně se domluvit mailem na adrese kocman@ghb.cz. Někteří houbaři posílají i fotografie, v tomto případě je ovšem určení druhu většinou jen orientační, přesné téměř nemožné.
Jaké houby bylo možné nalézt letos v červenci přímo v Havlíčkově Brodě je možné vidět na následujících fotografiích. Jedná se o vzácný teplomilný hřib královský, který je zákonem chráněný a je uveden v Červeném seznamu hub České republiky (za jeho sběr hrozí pokuta až 50 000 Kč). Lokalita se nachází v areálu psychiatrické léčebny a byla v době růstu po dohodě s personálem nejbližšího pavilonu ohraničena a označena. Postupně na ploše zhruba 3x5 metrů vyrostlo 25 exemplářů této krásné houby, žádná plodnice nebyla utržena ani poškozena.


RNDr. Jaroslav Kocman, předseda mykologického spolku v Havlíčkově Brodě