Havlíček v poutech cenzury

Autor: Ing. Adam Ferencz <ferencz(at)ghb.cz>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 15. 11. 2021

V sobotu 30. 10. se stali návštěvníci parku Budoucnost svědky land-artové akce nazvané Havlíček v poutech cenzury, kterou na počest dvoustého výročí narození Karla Havlíčka Borovského připravili u jeho sochy studenti sexty Gymnázia Havlíčkův Brod pod vedením Daniela Korába.

V sobotu 30. 10. se stali návštěvníci parku Budoucnost svědky land-artové akce nazvané Havlíček v poutech cenzury, kterou na počest dvoustého výročí narození Karla Havlíčka Borovského připravili u jeho sochy studenti sexty Gymnázia Havlíčkův Brod pod vedením Daniela Korába. Na akci se spolu s naší školou podílelo Muzeum Vysočiny, které studentům poskytlo autentické rukopisy spisovatele. 
Těmi studenti polepili podstavec sochy, v symbolice spisovatele stojícího na svém díle. Ve zdvižené ruce vzdorovitě držel zmačkané noviny a pomyslné provazy, jež ho svazovaly, se doslovně ztvárnily – omotaly se kolem jeho těla a vedly k davu manekýn bez tváří. Ty představovaly společnost a vládní složky stahující Havlíčka zpátky a bránící mu tak v jeho snažení. 
Akce vzbudila velký ohlas. Během víkendu si přišly spoutaný pomník prohlédnout stovky lidí a socha neunikla ani pozornosti fanoušků geocachingu účastnících se akce 200 keší s KHB). 
Úspěšnou akci v režii Gymnázia Havlíčkův Brod si nyní připomeňme prostřednictvím fotoreportáže Václava Tecla. 
 
Fotky: https://www.zonerama.com/brodskygympl/Album/7870256
 
Všichni, kteří se na uspořádání akce podíleli, si zaslouží velký dík!