Primáni na cestě vesmírem

Autor: Mgr. Kateřina Lišková <liskova(at)ghb.cz>, Téma: Biologie, Vydáno dne: 04. 10. 2021

Věděli jste, že model sluneční soustavy je většinou znázorňován velice zkresleně a velikosti planet a vzdálenosti mezi nimi neodpovídají realitě? Naši primáni to již vědí. Podívejte se na jejich krásné výtvory a fotografie z vesmírných procházek, během kterých objevili alespoň přibližné poměry velikostí planet a jejich rozmístění v naší Sluneční soustavě.

Studenti primy začali výuku biologie projektem „Vesmír“. Cílem projektu bylo objevit přibližné poměry velikostí planet a jejich rozmístění v naší Sluneční soustavě.

Rozměry planet ve správných poměrech znázornili na čtvrtky a dali si s tím opravdu hodně práce. O tom, jak se jim to povedlo, nás přesvědčí nástěnka v 2. patře u posluchárny biologie. Aby se nám planety vešly na papír, předpokládali jsme, že Slunce má průměr 1 metr. Pro studenty bylo velmi překvapující, jaká je Země malá planeta.

V další hodině jsme podnikli „vesmírnou procházku“, během které studenti rozmístili vlastnoručně vytvořené modely planet (ve správných poměrech velikostí). Propočet vzdáleností mezi planetami v tomto modelu byl odvozen od velikostí planet. Abychom se vrátili včas na hodinu, skončila naše procházka u Jupiteru a umístění dalších planet jsme si ukázali na mapě.

Primáni pak měli na víkend dobrovolný úkol – vytvořit si vlastní vesmírnou procházku s nově vytvořenými modely planet. Bylo překvapující, s jakým nadšením se skoro celá třída do tohoto dobrovolného úkolu pustila. Své procházky s modely zdokumentovali a zaslali i mapu, kudy jejich trasa vedla. Studenti získali zaslouženou jedničku a velkou pochvalu.

Zde malá ukázka z „vesmírných procházek“ a nástěnky:

VesmírVšechny fotografie najdete v albu na webu zonerama.com.