Výstava hub v Havlíčkově Brodě 2021

Autor: RNDr. Jaroslav Kocman <kocman(at)ghb.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 24. 09. 2021

Mykologický spolek a Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě Vás opět po dvou letech zvou na tradiční podzimní výstavu hub. Uskuteční se v přízemí Havlíčkova domu od pondělí 27. září do středy 29. září 2021, vždy od 9:00 do 17:00 hodin.

Mykologický spolek a Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě Vás opět po dvou letech zvou na tradiční podzimní výstavu hub. Uskuteční se v přízemí Havlíčkova domu od pondělí 27. září do středy 29. září 2021, vždy od 9:00 do 17:00 hodin. Současně s výstavou bude probíhat mykologická poradna. Houby se začaly objevovat před dvěma týdny poměrně hojně, teď se jejich růst trochu zastavil, ale přesto věříme, že návštěvníci uvidí okolo 300 druhů. Pokud by kdokoliv chtěl svým nálezem obohatit výstavu, může houby přinést v neděli večer 26. září po 19. hodině přímo do Havlíčkova domu nebo ve výstavních dnech (pondělí - středa) přímo na výstavu. Každý příspěvek přivítáme a nálezci můžeme případně pomoci určit jemu neznámé houby. Pokud by se mezi studenty gymnázia (a samozřejmě nejen mezi nimi) našel někdo s hlubším zájmem o mykologii, určitě ho rádi pozveme k další spolupráci. Poradit s určením hub je možné kdykoliv, nejen v době výstavy, stačí plodnice donést na gymnázium, případně se domluvit mailem na adrese kocman@ghb.cz. Někteří houbaři posílají i fotografie, v tomto případě je ovšem rozpoznání druhu většinou jen orientační, přesné téměř nemožné.
Jaké houby bylo možné nalézt letos v červenci je možné vidět na následujících fotografiích. Hřib koloděj prvosenkový je velmi vzácná žlutá forma hřibu koloděje, hřib královský je rovněž vzácný, navíc teplomilný, takže na Vysočině je jeho výskyt zcela neobvyklý. Snímky obou těchto druhů hub byly pořízeny letos v červenci přímo v Havlíčkově Brodě. Kozák topolový sice nepatří mezi vzácné druhy, ale na Vysočině se s ním také příliš často nesetkáme.





RNDr. Jaroslav Kocman, předseda mykologického spolku v Havlíčkově Brodě