Kdo si hraje, nezlobí čili Únik z lockdownu na GHB - UPRAVENO

Autor: Mgr. Aleš Říman <riman(at)ghb.cz>, Téma: Různé, Vydáno dne: 11. 05. 2021

Doba covidová či postcovidová připoutala naše studenty na mnoho měsíců k židlím a počítačům, donutila je násilím omezit sociální kontakt na nutné minimum. Často se v médiích objevují apokalyptické články o tom, že to na nich zanechalo stopy, které již nepůjde zahladit. Už podruhé jsme se v krátkém časovém intervalu mohli přesvědčit, že to nebude tak zlé. Po veleúspěšné Gymplácké pětce se Gymnázium Havlíčkův Brod rozhodlo přistoupit k ještě ambicióznějšímu projektu – dvojici únikových her pro nižší i vyšší gymnázium. Ptáte se, jak to dopadlo?Doba covidová či postcovidová připoutala naše studenty na mnoho měsíců k židlím a počítačům, donutila je násilím omezit sociální kontakt na nutné minimum. Často se v médiích objevují apokalyptické články o tom, že to na nich zanechalo stopy, které již nepůjde zahladit. Už podruhé jsme se v krátkém časovém intervalu mohli přesvědčit, že to nebude tak zlé. Po veleúspěšné Gymplácké pětce se Gymnázium Havlíčkův Brod rozhodlo přistoupit k ještě ambicióznějšímu projektu – dvojici únikových her pro nižší i vyšší gymnázium. Ptáte se, jak to dopadlo?

Dopadlo to naprosto fantasticky!!! 498 studentů se celý den pohybovalo v krásném, téměř letním dni krásnou, téměř letní Vysočinou, a co víc, urazilo celkem 7058,6 km!!! Aby toho nebylo málo, čekaly na ně v případě studentů nižšího gymnázia vědomostní kvízy, v případě studentů gymnázia vyššího úkoly, které si vzhledem ke svému zaměření zvolili. Od osmi od rána do osmi do večera se všichni do jednoho snažili uniknout z lockdownu, z téhle blbé doby. A všem do jednoho se jim to podařilo, jak v rámci pravidel únikové hry, tak ve skutečnosti.

Žáci nižšího gymnázia polykali kilometry v libovolném prostoru a terénu, krom toho si museli lámat hlavu se dvěma vědomostními kvízy a získávat indicie. Ve sportovní části se z logiky věci nejlépe dařilo kvartánům, co ovšem bere dech, je průměrný počet kilometrů, který jako třída nachodili. 24,6 kilometru na žáka v horoucím máji, dobrovolně, s radostí, protože vlastně společně, pro společnou věc! Na druhém místě se ve sportovní části umístili žáci sekundy a porazili tak o rok starší terciány. Ve vědomostní části zvítězil v primě Jaromír Štursa, v sekundě Matěj Pavliš a David Veselý, v tercii Kateřina Štursová, Ema Pátková a Jiří Kotlas, v kvartě Valerie Medová, Adriana Beránková a Sára Fironová. Protože všechny třídy splnily podmínky soutěže a bojovaly statečně, obdrží za odměnu poukaz na luxusní třídní svačinu, nebo chcete-li jak se nyní hezky česky říká brunch v hodnotě tisíc korun českých v nových prostorách školního bufetu!!!

POZOR, UPGRADE: ZÁROVEŇ SI STUDENTI KVARTY ZA SVŮJ FYZICKÝ VÝKON VYBOJOVALI SLIBOVANÉ 2 DNY VÝLETU NAVÍC. Tato informace se při komponování článku včera tzv. ztratila v překladu. Kvartánům se tímto omlouváme, gratulujeme jim a děkujeme za pochopení!!!

 

Odkaz na podrobnější vyhodnocení hry nižšího gymnázia najdete zde:

STEPS_VÝSLEDKY.pdf

Na studenty vyššího gymnázia musejí být logicky kladeny vyšší nároky. Třídy se musely rozdělit do skupin hráčů dle zaměření – přírodovědce, vědce a humanitní skupinu, kteří obcházeli přímo definované body v mapě, kde jim QR kódy zprostředkovávaly konkrétní otázky. Ty pak zodpovídali ve sdílených dokumentech a získávali tak pro svou třídu body a indicie. Další skupinou hráčů byli sportovci, kteří zdolávali stanovené výškové body ve zvlněném vysočinském terénu a měli za úkol jich získat co nejvíc a spolu s nimi i co nejvíce kilometrů. Poslední skupina, stopaři, se snažila najít cestu labyrintem, z nějž znali jen výchozí bod. Zde jim QR kód poslal další souřadnici bodu v mapě. Celkem tak museli pro body a indicie projít krajinným bludištěm o pěti bodech. Pět skupin, pět indicií, k tomu šestá za minimální počet kilometrů (počet hráčů x 8 km) a ty daly dohromady klíčové slovo odemykající zámek pomyslného vězení. A to byl první cíl hry. Tím druhým bylo pro svou třídu navíc vybojovat co nejvíc bodů za své otázky, za svou disciplínu, za kilometry, které jí obětuji. Tři třídy s nejvyšším počtem bodů měly slíbené atraktivní ceny.

Ostrý střih. Pondělí ráno, 7.55. Hra začíná. V koutku duše jsme doufali, že se hráčům bude chtít hrát, že nás v tom nenechají, ale ta smršť odpovědí, rozesmátých fotek z určených míst, chytrých dotazů v chatu s kapitány jednotlivých skupin, která začala už před půl devátou, nás rychle přesvědčila o tom, že chtějí rovnou vyhrát, všichni. Bojovníkům ze sexty se tak podařilo uniknout z vězení lockdownu už ve tři hodiny odpoledne, poslední se z něj vymanili i za cenu drobných ústupků vzhledem k drobným taktickým chybám v 19.00. Ale zmákli to všichni, našli klíčové slovo, všichni hráči se tak podíleli na týmovém vítězství v první části hry. Na všechny třídy tak čeká výše zmíněný luxusní společný třídní brunch v nových prostorách školního bufetu v hodnotě tisíce korun.

A teď druhá část. Urputný boj o první místo až do poslední chvilky, heroické výkony těch, kteří obešli desítky vědomostních bodů a hromadili u toho kilometry bez ohledu na to, že měli zápasit vlastně spíš intelektem. Sportovci, kteří do samého konce hry zdolávali horu za horou a nachodili tak mezi vysočinskými osmitisícovkami za den třeba padesátku. Stopaři, kteří obešli jeden pětadvacetikilometrový labyrint a vrhli se do druhého s tím, že chtějí další body. A zatímco se jim v horoucím pekle hořícího máje roztékaly telefony, za žádnou cenu se nechtěli vzdát. Desítky úsměvů opálených tváří. Společný cíl – vyhrát, za každou cenu, ale přece v duchu pravidel a fair play.

Nakonec se to podařilo sextánům. Už od rána podávali ohromující výkony. Průměrně nachodili skoro 28 kilometrů na žáka, měli nejvíce bodů za všecky disciplíny, vyhráli na celé čáře. Na druhém místě skončili Spartakové z kvinty a na třetím studenti 3.C. Radujeme se také ze čtvrtého místa malé skupiny maturantů, kteří se účastnili vzhledem k pokročilému času jen dobrovolně. A radujeme se z nadšeného zápalu všech účastníků, protože fotografie, které nám poslali, jsou samy o sobě reklamou na radost ze života a nesnadnou disciplínu jménem mládí. Protože jejich výkony braly dech a výsledky, jak je vidno v jednotlivých grafech, byly velmi těsné. Podrobné výsledky najdete zde:

https://unik-z-lockdownu.webnode.cz/vysledky/

Vítězové obdrží dva dny výletu navíc, druzí a třetí jeden den. Všechny tři třídy se zúčastní honosného rautu pro vítěze na terase gymnázia, jehož termín bude upřesněn ve vztahu k vývoji epidemiologických opatření. Ale snad bude brzy. Chceme na něj totiž pozvat i těch několik maturantů, kteří si jej téměř vybojovali. Sláva vítězům!

Ale také čest a díky všem účastníkům obou her, protože poražené jsme včera žádné nezaznamenali. A protože nebýt jejich nadšení a herního zápalu, tak bychom si nic takového nemohli zorganizovat.

Takže díky, milí hráči. Lockdown je za námi.                                    Vaši organizátoři obou her

P.S. Připojujeme odkaz na fotogalerii hry vyššího gymnázia, fotogalerie ze hry nižšího gymnázia je v procesu vzniku. Galerii najdete zde:

https://gymnaziumhb.rajce.idnes.cz/Unik_z_lockdownu_2021/