Duben je na našem gymnáziu měsícem divadla!

Autor: Mgr. Aleš Říman <riman(at)ghb.cz>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 30. 03. 2021

Jak jsme již avizovali, díky streamovací službě Dramox přenášíme naše studenty na celý měsíc do vyprodaných sálů divadel, tedy alespoň virtuálně. Duben tak nebude pro naši školu měsícem knihy, ale měsícem divadla. Níže si přečtěte několik poznámek k realizaci projektu.Jak jsme již avizovali, díky streamovací službě Dramox přenášíme naše studenty na celý měsíc do vyprodaných sálů divadel, tedy alespoň virtuálně. Duben tak nebude pro naši školu měsícem knihy, ale měsícem divadla. Níže si přečtěte několik poznámek k realizaci projektu.

V uplynulých dnech obdrželi studenti od svých vyučujících českého jazyka a literatury vouchery, které jim umožní se k Dramoxu přihlásit. Na stránce www.dramox.cz je třeba se nejprve registrovat (uvádí se emailová adresa a heslo, které si k účtu sami určíte), následně místo platby kartou zvolit platbu dárkovým poukazem a použít osmimístný kód voucheru uvedený před hypertextovým odkazem (ten odkazuje k originálnímu voucheru ve formátu pdf). Veškeré potenciální problémy řešte, prosím, přes příslušné vyučující ČJ.

Od chvíle, kdy do světa Dramoxu a tedy světa divadla vstoupíte, můžete v něm strávit právě jeden měsíc. A během něj si spolu s celou rodinou užívat desítek inscenací, z nichž řadu již divadla bohužel stáhla ze svých repertoárů, přestože šlo o nejvýraznější inscenace uplynulých dvou dekád. Vedle toho však Dramox uvádí i představení aktuální (nejen obsahem), některá byla dokonce vzhledem k pohnuté době online i premiérována. Menu je tedy opravdu reprezentativní, můžete se v něm pokusit zorientovat dle žánrů, či divadel, v nichž byly jednotlivé inscenace uvedeny (obojí je možné pomocí horní lišty). Na sociálních sítích budeme v průběhu celého měsíce zveřejňovat doporučení na představení, která byste jistě neměli minout!

Každá třída dostala zároveň některé inscenace „předepsány“ od svých češtinářů. Ti sestavili každému ročníku vlastní dramaturgii, v jejímž rámci studenti zhlédnou vždy nejméně 3 – 4 kusy, s nimiž  následně budou pracovat v dubnových hodinách literatury. Maturanti si mohou prohloubit své literární kompetence komparací vlastního přečteného textu divadelních her a jejich konkrétního jevištního provedení. A celý svět bude zase divadlo a bude tedy svobodný a plný imaginace. Co víc si přát!

Pohodlně se usaďte, vypněte si alespoň na pár hodin své mobilní telefony, opona míří nahoru, divadlo právě začíná. Příjemné zážitky vám přeje vaše Gymnázium Havlíčkův Brod!!!