Studenti našeho gymnázia patří mezi Talenty Vysočiny 2020

Autor: PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. <bouchal(at)ghb.cz>, Téma: Olympiády a soutěže, Vydáno dne: 10. 09. 2020

Přestože organizátoři Talentu Vysočiny letos vzhledem ke koronavirové pandemii omezili počet nominací na polovinu, o studentech našeho gymnázia bylo během slavnostního vyhlášení cen hodně slyšet.Přestože organizátoři Talentu Vysočiny letos vzhledem ke koronavirové pandemii omezili počet nominací na polovinu, o studentech našeho gymnázia bylo během slavnostního vyhlášení cen hodně slyšet.

Mezi padesát jedna nominantů z celého kraje se dostali čtyři z naší školy, konkrétně Jan Vacek v technickém oboru základních škol a příslušných ročníků víceletých gymnázií, Matěj Šedý v přírodovědném oboru téže věkové kategorie a Maria Šimůnková a Jonáš Venc v technickém oboru středních škol.

Tím však úspěchy našich studentů neskončily. Matěj Šedý dokázal svou nominaci proměnit v hlavní cenu a může se tak pyšnit titulem Talent Vysočiny 2020. Maria Šimůnková pak obdržela Cenu hejtmana Vysočiny, která je určena studentům, kteří v daném roce dosáhli výjimečných výsledků ve svém oboru.

U Matěje Šedého porota ocenila především jeho výsledky v logických, matematických a šachových soutěžích. Matějovi se například podařilo dostat do celostátního kola logické olympiády a umístit se zde v TOP 50, na prestižním šachovém turnaji konaném na Slovensku skončil desátý mezi jednotlivci, společně se svými spolužáky se dokázal probojovat do celostátního kola soutěže škol v šachu, věnuje se ale i robotice, programování, astronomii, mineralogii, hře na trubku či střelbě ze vzduchových zbraní.

Maria Šimůnková dosáhla řady úspěchů v oblasti umělé inteligence. Například v rámci projektu Otevřená věda se od ledna 2020 účastní roční stáže na Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR, kde se věnuje využití umělé inteligence ve zpracování mikroskopických obrazových dat. Pro firmu Bakaláři vytváří chatbota pro technickou podporu pedagogů a rodičů. O své činnosti referovala na řadě přednášek, vystoupila například na mezinárodní konferenci pro učitele v estonském Tallinu. K jejím největším úspěchům pak určitě patří zařazení do seznamu dvaceti úspěšných Čechů do dvaceti let pro rok 2019 v týdeníku Euro.