Dvě třetí místa na krajské úrovni mají naši programátoři a robotici

Autor: Mgr. Zuzana Šimůnková <simunkova(at)ghb.cz>, Téma: Informatika (ICT), Vydáno dne: 26. 02. 2020

V lednu soutěžili starší studenti v krajském kole soutěže Bobřík informatiky a v únoru mladší reprezentovali v krajské robotické soutěži. Co je čeká dál?
Roboty Jihlava 20


V lednu soutěžili starší studenti v krajském kole soutěže Bobřík informatiky a v únoru mladší reprezentovali v krajské robotické soutěži.

Bobřík informatiky

V této soutěži se koná v listopadu národní online kolo pro všechny věkové kategorie. Pouze nejstarší kategorie Senior, kde soutěží maturanti a o rok mladší studenti, se potkává i na krajské úrovni, kde je po splnění náročnějšího testu určeno jak krajské, tak i národní pořadí. O výsledcích podzimního národního kola jsme již informovali v našem článku.

Letos se do krajského kola probojoval výrazný počet našich studentů, v Jihlavě jich koncem ledna soutěžilo celkem osm a tvořili tak třetinu krajských soutěžících. V krajském pořadí obsadil třetí místo Ondřej Mach z oktávy, diplom za páté místo obdržel i oktáván Jiří Šereda. Roman Roubínek a Rostislav Lán (také z oktávy) se stali úspěšnými řešiteli.

Bobřík informatiky 19/20 - kraj

Bobřík informatiky 19/20 - kraj

Bobřík informatiky 19/20 - kraj

Lego roboty Jihlava

Druhý ročník krajské robotické soutěže pro žáky základních škol a odpovídajících ročníků osmiletých gymnázií se konal 20. února v prostorách školícího střediska firmy Bosch Diesel v Jihlavě - Pávově. Naší školu reprezentovaly tři dvoučlenné týmy, což byl maximální počet soutěžících za školu. Doprovodili a fandili jim jejich spolužáci z terciánského volitelného předmětu Programování.

Roboty Jihlava 20

Ze tří nabízených kategorií jsme zvolili kategorii A, kde bylo za úkol postavit robota na dálkové ovládání, vytvořit a přednést prezentaci o týmu a hlavně zajet v co nejkratším čase po dráze pro plechovku s vodou a přivézt ji do cíle.

Všichni žáci z terciánského volitelného předmětu Programování se důkladně věnovali přípravě na soutěž, v našich hodinách vzniklo pět robotů. Zorganizovali jsme malé školní finále, abychom vybrali nejlepší řidiče v kombinaci s nejlépe navrženými roboty.

Prezentace našich týmů jsme cíleně tvořili co nejjednodušší, s důrazem na osobní projev, což se úplně nesešlo s představou poroty. Ovšem jízda našich soutěžících na místě byla výborná a proto jsme právem obsadili třetí, čtvrté i páté místo ze sedmnácti soutěžících týmů. 

Roboty Jihlava 20

Roboty Jihlava 20

Roboty Jihlava 20
Roboty Jihlava 20

Roboty Jihlava 20

Roboty Jihlava 20

Co dál?

V oblasti robotiky se v nejbližším pololetí budou dít věci! Nejzkušenější robotici Ondřej Mach a Roman Roubínek už finišují v přípravě na březnové celostátní klání RoboRAVE, kam náš tým pojede již potřetí. Kvartáni ve volitelném předmětu Programování se už těší na dubnovou účast v celostátní Robosoutěži na ČVUT v Praze a v součinnosti s výukou němčiny se bude robotice věnovat celá tercie - paní učitelky Eva Kohoutová a Zuzana Šimůnková jsou po víkendovém workshopu na Goethe Institutu v Praze připraveny na půlroční aktivity, které ukončí mezinárodní robotický festival v říjnu v Praze.

Robotik Workshop Goethe Institut 2/20

Robotik Workshop Goethe Institut 2/20

Robotik Workshop Goethe Institut 2/20

Čekají nás také soutěže v programování - žáci nižšího gymnázia se zapojí v březnu do soutěže ScratchCup, seminaristi už chystají své soutěžní práce do soutěže SOČ a věříme, že budeme mít reprezentanty i v Soutěži v programování.

Foto: Z. Šimůnková a Petra Hajská (©Goethe-Institut Prag)