Deník o jízdě a putování studentů brodského Gymnázia z Čech do Normandie, Bretaně, Anjou a úchvatné Paříže v zemi francouzské ležící

Autor: Mgr. Josef Secký, Ph.D. <secky(at)ghb.cz>, Téma: Projekty a exkurze, Vydáno dne: 27. 06. 2019

Ve dnech 6. - 15. června se početná skupina studentů GHB zúčastnila pod vedením prof. Luďka Sedláka exkurze do Francie. Expedici Korzár, jak bylo putování po severofrancouzských městech označeno, završila návštěva Paříže.   

Na úvod kratičká zpráva heslovitá, leč encyklopedicky obsažná… 

Expedice Korzár 

Pátek – památník padlých v bitvě u Verdunu (tisíce křížů všude, kam se podíváš); korunovační katedrála Notre-Dame v Remeši; zahrady Clauda Moneta v Giverny. 

Sobota – Normandie. Katedrála Notre-Dame v Rouenu (městě, kde skončila na hranici Jana z Arku); mohutný příboj v přístavu Le Havre; pláž Omaha (před 75 lety a 2 dny se právě tady vylodili spojenci). Náš den D se povedl! 

Neděle – úchvatná středověká památka – klášter Mont Saint Michel; procházka pirátským sídlem Saint-Malo; městečka Dinard a Dinan. 

Pondělí – cesta do Nantes, návštěva katedrály (zasvěcena je sv. Petru a Pavlovi!) a renesančního zámku bretaňských vévodů; hrad v Angers a sbírka středověkých tapiserií; závěr dne – omeleta ve stínu katedrály města Tours (Saint-Gatien). Ať žije gotika!

Úterý – zámky v oblasti řeky Loiry – Amboise (s hrobkou slavného Leonarda da Vinciho); Chenonceau stojící na mostě přes řeku Cher (úřadovala tu Kateřina Medicejská); Loches (tady už jsme hradby nezdolávali). 

Středa - královský zámek v Blois (nutno prostudovat genealogii dynastie Valois!); zámek Chambord (lahůdka pro milovníky geometrie); město Orléans s katedrálou sv. Kříže. 

Čtvrtek a pátek – Paříž – nepopsatelné, to se musí vidět. Ale pozor! Na prohlídku Musée d´Orsay den nestačí. Pohled od Sacré-Coeur je dechberoucí, ale těch schodů… Metro s výzdobou Alfonse Muchy – ukončete včas nástup, dveře se zavírají!!! Na dopravní předpisy zapomeňte – červená/zelená, levá/pravá, silnice/chodník – všechno jedno.

 

A teď už postřehy zúčastněných studentů…

 

Ve dnech 6.6. - 15.6. jsem se zúčastnila zájezdu do Francie, který nesl jméno Expedice Korzár. Po náročné cestě jsme jako první uviděli památník u Verdunu, kde byly pohřbeny oběti 1. světové války. Ještě ten den jsme zavítali do Remeše, kde jsme si mohli prohlédnout katedrálu Notre Dame. Byla hezká, ale do konce zájezdu jsme takových katedrál viděli snad ještě deset. Každá byla ale něčím výjimečná, až na jméno, všechny se jmenovaly Notre Dame. Také jsme navštívili přístavní město Le Havre, kde jsme si udělali příjemnou procházku po pláži. Dále pak Omaha Beach, kde se událo vylodění v Normandii, a tento den probíhaly i oslavy této události. Francouzské moře bylo čisté, kdyby nám vyšlo počasí, určitě bychom se i vykoupali. Dva dny jsme měli na to, abychom si prohlédli zámky na Loiře. Navštívili jsme čtyři: Amboise, Chenonceau, Blois, Chambord. Největší z nich byl Chambord, ale všechny zámky byly moc krásné. Ve čtvrtek jsme měli na programu okružní jízdu po Paříži, kde jsem poznala, že doprava v Paříži opravdu není jednoduchá. Ale ten nejhlavnější bod, teda alespoň pro mě, byl v pátek. Celodenní program v Paříži, a konečně splněný sen vidět Eiffelovu věž. Kromě Eiffelovky jsme viděli mnoho dalších míst: Invalidovnu, zahrady Tuileries a mnoho dalších. V neposlední řadě jsme se ocitli v moderní části Paříže v La Défense, kde bylo obrovské nákupní centrum a každý si zde mohl nakoupit, co chtěl. Odjíždět jsme měli v 19:00. Sice se nám to nepodařilo a my měli menší zpoždění, kvůli nehodě našeho autobusu, ale i tak se zájezd vydařil. Ochutnala jsem makrónky, navštívila jsem různé památky, viděla jsem krásně upravené zahrady. Bylo to skvělé, až na to počasí. Většinu dní nám propršelo, ale v Paříži bylo krásně. I tak se mi zájezd líbil a jsem ráda, že jsem mohla být jeho součástí. 

Aneta Rumanovská, 2.D

 

K exkurzi do Francie. Mně se celý výlet moc líbil a počasí mi ho ani trochu nepokazilo. Moc často do zahraničí nejezdím, ale s touto akcí jsem byl velice spokojen. Nechce se mi uvěřit, že jsme stihli za tak málo času tolik měst a památek. Páni řidičové byli moc fajn a všichni spolucestující byli příjemní, hodní a moc jsem si to tam užil. 

Jan Novotný, 6.A

 

Ve dnech 6. až 15. června jsme navštívili Francii, zemi galského kohouta. Viděli jsme několik krásných či emoce vzbuzujících míst. Od památníků světových válek, přes několik gotických katedrál, kterých bylo opravdu požehnaně, krásných krajů Bretaně a Normandie, či renesančních zámků na Loiře až po královnu Francie Paříž. I když počasí nebylo zrovna ideální, dojem z exkurze nám to nezkazilo a moc jsme si ji užili. 

Dan Kolář, 2.D

 

Exkurze do Francie na konci školního roku byla pro mě mimořádným kulturním zážitkem a zároveň skvělým únikem z reality písemek, zkoušení a dravých členů pedagogického sboru. Klidnou dovolenou by se však exkurze nazvat nedala, neboť velmi nabitý program, stálé cestování, brzké vstávání, nulový prostor na nohy v autobuse, místy nepříznivé počasí a jednou i vrhnutí hodné ubytování (které se však postupně zlepšovalo a z části ho vynahrazovaly dosti ucházející snídaně), to bylo pro nás, zhýčkané studentíky, čas od času poměrně silným šokem. Navštívili jsme opravdu nespočet nádherných památek v poměrně krátké době, za což jsem neskutečně ráda, jelikož je to obrovské kulturní dědictví a asi ani nedokážu říct, co se mi líbilo nejvíce. Po celou dobu zájezdu panovala příjemná atmosféra, byl prostor i na zábavu s přáteli. Jak pedagogickému dozoru, pod skvělým vedením profesora Sedláka, kde musím zejména také ocenit vynikající výklad k Paříži, a s klidem, vtipem a přívětivostí profesora Seckého, tak řidičům našeho autobusu, patří za naprosto výborně odvedenou práci můj velký dík. Já jsem již před dvěma lety exkurzi pod stejným vedením absolvovala a musím upřímně říct, že ani jedna z nich mě i přes občasné nepříjemnosti a náročnost, což však podle mého k tomu patří, nezklamala a budu na ně s úsměvem vzpomínat. 

Natálie Horčičková, 6.A

 

Zájezd se mi fakt moc líbil! Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí a viděla jsem pro mě jedny z nejkrásnějších míst z těch, které jsem zatím navštívila ... Program byl teda mega nabitej , ale myslím, že to bylo jen dobře! Aspoň jsme si toho prohlédli co nejvíc a nenudili se ... Až teda na ty dlouhé cesty busem po Francii , ale zase právě díky nim jsme toho mohli vidět tolik! Počasí nám sice úplně nevyšlo, ale to bych vůbec neřešila, protože nikdy se neví, jak bude, a zas tak strašný to nebylo. Aspoň jsme se nemuseli pařit někde v třicítkách ... Za mě fakt povedený, akorát já osobně bych si dala ještě den navíc v Paříži. 

Bára Špatzová, 2.D 

 

Průběh expedice Korzár zdokumentovala Klára Ledvinková (5.A) ve své videoprezentaci.