Hvězdy v Brně - další ze série přednášek vědců pro středoškoláky

Autor: Mgr. Zuzana Šimůnková <simunkova(at)ghb.cz>, Téma: Informatika (ICT), Vydáno dne: 04. 06. 2019

Jak se staráme o naše talentované studenty? Dáváme jim možnosti se dále rozvíjet: na konci května se jedenáct z nich zúčastnilo třídenní konference. Ani tentokrát přednášející nezklamali.
Hvězdy v Brně


Jak se staráme o naše talentované studenty? Dáváme jim možnosti se dále rozvíjet: na konci května se jedenáct z nich zúčastnilo třídenní konference.

Hvězdy v Brně

Ani tentokrát přednášející nezklamali - ať už odborností nebo autenticitou projevu. Kromě přednášek z oblasti přírodních věd byla na programu i návštěva brněnského planetária, která rozhodně stála za to.

Hvězdy v Brně

Přinášíme názory některých účastníků:

„Akce začala jako již klasicky v přátelské atmosféře. Věřím, že každý se cítil pohodlně. Většina přednášek se vedla v duchu informatiky a astronomie. Osobně se stále nemohu rozhodnout, která strana mince přednášek se mi zamlouvala více. Díky předešlým přednáškám, které jsem absolvoval v Jihlavě, jsem mohl skvěle navázat ve znalostech již získaných v oblasti umělé inteligence a neuronových sítí. Druhá strana mince - Astronomie, mě zaujala hlavně díky obecnému chtíči poznávat jiné světy, který má každý v sobě zabudovaný. Poslouchat o geniálních úsudcích amerických konstruktérů a nekonečnech výpočtech, které došli až svého cíle, se zdálo tak nádherné a poutavé, že nikdo nechtěl, aby přednášky končily. Vyskytly se zde i jiné oblasti než astronomie a informatika, například přednáška o padělcích obrazů.
Osobně vidím přednášky jako prospěšné a inspirativní do další činnosti. Těším se, až znalosti zde získané využiji." (Vít Pavlík, 1. C)

Hvězdy v Brně

„Této akce jsem se zúčastnila již po druhé a tak jsem předběžně tušila, jak semináře budou vypadat. A mé tušení mne nezklamalo. Opět skvěle zvládnuté tři dny plné velmi zajímavých přednášek, vedených předními českými vědci. Vše bylo srozumitelné a hodně mi předalo. Tato akce převýšila tu předchozí hlavně v návaznosti přednášek. Na každé téma jsme si vyslechli minimálně dva názory a mohli si tak lépe vytvořit náš vlastní. Návaznost témat také napomohla tomu, abych lépe porozuměla dané problematice. Přednášky na které jsem se zprvu moc netěšila mě velmi překvapily a z každé jsem si něco odnesla. Doufám, že se někdy této akce budu moct zúčastnit znovu." (Anna Zajíčková, 5. A)

Hvězdy v Brně

„Každá z přednášek byla něčím zajímavá. Nejvíce se mi líbila přednáška Tomáše Přibyla, jehož výklad a líčení zážitků z kosmodromu NASA na Floridě doslova hltalo celé publikum přítomné v budově krajského úřadu v Brně. Většina přednášek měla trochu depresivní téma, ať už se jednalo o "Intenzifikaci krajiny a její dopad na hmyzí populace", nebo třeba přednáška hydrometerologa Jana Šrejbra "Sucho a povodně", z každé ale plynulo to, že hrozící problémy má lidstvo pevně v rukou, pokud se však začnou v blízké době řešit. Během tohoto semináře jsme se také podívali do planetária a hvězdárny, kde jsme zhlédli filmy o Zemi, Marsu a projekci noční oblohy s podrobným výkladem. Jsem velmi rád, že jsem se mohl této akce zúčastnit." (Vladimír Kučírek, 7. A)

Hvězdy v Brně

Za zajímavou koncepci konferencí, kterých se naši studenti účastní již několik let, patří dík autorům projektu 100 vědců do škol.

Hvězdy v Brně