Robot na hašení ohně málem jel do Číny

Autor: Mgr. Zuzana Šimůnková <simunkova(at)ghb.cz>, Téma: Informatika (ICT), Vydáno dne: 04. 04. 2019

V letošním republikovém klání robotické soutěže RoboRAVE náš tým opět zabojoval v kategorii Hašení ohně.

Naši studenti se poprvé soutěže zúčastnili před dvěma lety s robotem ArduFire 1.0 řízeným mikropočítačem Arduino. Tým ve složení O. Mach a J. Šimůnek tehdy obsadil pátou příčku, což byl při premiérové účasti úspěch.

Letos hlavní konstruktér Ondra vylepšil konstrukci, sestavil robota ArduFire 2.0 a dokonce přímo na místě se vypořádal i s novou situací v pravidlech, protože na hřišti byly umístěny opět čtyři svíčky, ale tentokrát různě vysoké. Podporou na místě byl i další člen týmu Roman Roubínek, který dovedl vždy vylosovat to správné hřiště (kvůli problémům s proměnlivým světlem v oblasti detekce svíček). Třetí člen týmu, maturant Jan Šimůnek, podpořil výchozí pozici týmu vytvořením propagačního videa, které bylo volitelnou (ovšem bohatě bodovanou) částí přihlášky.

Plné nasazení při ladění robota na místě se vyplatilo, našemu týmu se povedlo dostat do finále a bojoval o první místo. Nakonec naši borci obsadili 2. příčku v této celorepublikové soutěži a jen těsně jim unikla možnost zúčastnit se nejvyššího mezinárodního kola, které se letos bude konat v Číně.

Princip soutěže v kategorii Hašení ohně je v tom, že autonomní robot (t.j. během soutěžní jízdy je řízen pouze programem a není ovládaný na dálku) se pohybuje na vymezené ploše hřiště a musí v daném čase nalézt a uhasit 4 svíčky. Na hřišti jsou také rozmístěné různé zábrany pro zkomplikování nalezení svíček.

Celá konstrukce a její řízení je dílem Ondřeje Macha ze septimy.