S Erasmem+ do francouzského Niortu - dojmy studentů

Autor: Mgr. Libor Toman <toman(at)ghb.cz>, Téma: Erasmus+, Vydáno dne: 25. 03. 2019

Ve dnech 17. – 22. března 2019 se konala závěrečná schůzka projektu Erasmus+ IPSO FACTO. Tentokráte osmičlenná skupinka studentů a učitelů zavítala do francouzského Niortu, který se nachází jen několik málo kilometrů od pobřeží Atlantiku. 

Ve dnech 17. – 22. března 2019 se konala závěrečná schůzka projektu Erasmus+ IPSO FACTO. Tentokráte osmičlenná skupinka studentů a učitelů zavítala do francouzského Niortu, který se nachází jen několik málo kilometrů od pobřeží Atlantiku. Studenti byli opět ubytováni v rodinách a přes den se účastnili společných aktivit. Třetímu společnému setkání dominovalo secvičování kompozice moderního tance, která byla nakonec v malém městském divadle předvedena rodičům a dalším studentům. O dalších informacích a postřezích ze setkání se můžete dočíst v následujících komentářích konkrétních studentů:

 

Výměnný pobyt pro mne začal neobvykle, neboť jako jediný student jsem bydlel u učitelky mikrobiologie. Nakonec se to ukázalo jako výhoda, neboť jsme po večerech mohli zkoumat obratle slona a rozebírat pěstování bakterií. Můj největší zážitek byla návštěva kanálů, které odvodňují bažiny a jsou charakteristické pro tuto oblast. Jsou pojmenovány po slavných Benátkách, ale zde proplouváte mezi zelenými loučkami. Rád jsem si zopakoval a užil řízení lodě, když jsme proplouvali spletí úzkých kanálů. Dále bych vyzdvihnul školní jídelnu, ve které jsme každý den obědvali. Jídlo bylo velmi chutné, a navíc si myslím, že spousta studentů by u nás ocenila možnost si vytvořit vlastní salát a přikrojit kousek sýra k obědu. Trochu mne mrzí, že většinu programu zabraly taneční lekce, které vedly k závěrečnému představení pro učitele a rodiny. Osobně bych investované peníze do choreografky uvítal raději ve formě výletů, kterými bychom mohli procestovat končiny tohoto regionu. Děkuji za možnost zúčastnit se projektu. Jsem rád, že jsem měl možnost poznat nové lidi a kulturu.

 Adam Pipek, 3.C

 

Dne 17. - 22. března jsem se účastnil týdenního pobytu v Niortu, Francie. Moje očekávání se zcela naplnila. Rychlé a přesné vlaky, hodinu dlouhé večeře, vynikající sýry, ale také občasný chaos a zbytečné prodlevy v programu. Zvláště ten mě zprvu zklamal, protože to vypadalo, že nespatříme nic než školu a část města Niort a náplní bude především tanec s přátelskou Američankou Jennifer. Nakonec jsme se však díky našim učitelům podívali do nádherného přímořského města La Rochelle. Celkově týden vnímám pozitivně, prostředí mě natolik zaujalo, že bych se do této oblasti rád ještě jednou podíval. Také bych neodmítl další příležitost se účastnit podobného projektu, díky němuž jsem si mohl procvičit angličtinu a částečně němčinu.

Ondřej Novák, 7. A


Do Francie jsme dle mého názoru jeli všichni s jistými předsudky. A to zejména kvůli programu, který nás tam měl čekat, a také obavám z nedostatečné jazykové výbavy francouzských účastníků. Program tohoto setkání opravdu tvořily z velké části pouze taneční lekce, jejichž vyústěním měla být čtvrteční show v divadle. Musím říct, že lekce byly daleko příjemnější zejména díky americké lektorce Jennifer. Byla velmi usměvavá, pozitivní a její angličtina byla oproti francouzským učitelům opravdu skvělá. Zbytek volného času mezi aktivitami, případně místo nich,  si naše česká skupina uspořádala podle sebe, a tak jsme zvládli navštívit i přístavního město La Rochelle nebo prozkoumat náš „domovský“ Niort. Co se komunikace s Francouzi týká, probíhala dost často pomocí překladačů, ale vše se nějak zvládlo. Zároveň musím říct, že jsou to milí lidé a ve své rodině jsem se cítila skvěle. Na každodenní večeře o několika chodech jsem si zvykla opravdu rychle a stejně tak na výborné francouzské pečivo a zákusky. Co mě ale opravdu nemile překvapilo, bylo obrovské množství (opravdu většina) místních studentů, kteří se každou přestávku scházeli přímo před školou a kouřili. Aby těch negativ nebylo málo, musím také Francouzům vytknout nespolehlivou organizaci a pravidelné změny plánů na poslední chvíli. Celkově to ale byla poměrně příjemná zkušenost, na kterou budu ráda a úsměvem na tváři vzpomínat.

Eliška Cyrusová, 2. C


Na týden ve Francii jsem se těšila. Chtěla jsem vidět francouzské katedrály a pole levandule. Bohužel jakmile jsme dostali program našeho setkání, bylo mi jasné, že neuvidím nic. Čekaly nas jen workshopy ve škole a spousta hodin tance. Nakonec ovšem naši učitelé domluvili prohlídku La Rochell. Byla sice jen dvou hodinová, ale alespoň jsme viděli moře a byli venku. V týdnu jsme se také podívali do centra Niortu. Tanec jako takový byl celkem zajímavý, ale určitě by se našel vhodnější program. Takhle jsme si první jarní počasí moc neužili. Každý den jsme obědvali ve školní jídelně, kde byl veliký výběr mezi saláty, ovocem a dezerty, což jsme si náležitě užívali. Francouzi byli příjemní a i přes jazykovou bariéru se chovali vřele. Francii bych určitě navštívila znovu, ale ne v rámci Erasmu.

Kateřina Bouchalová, 6. A


V rámci projektu Erasmus+, do kterého je naše škola zapojena, jsem měla možnost navštívit francouzské město Niort. Před odletem jsem měla obavy, jaká bude rodina, u které budu bydlet. Ovšem při příjezdu ze mě strach velmi rychle opadl. Měla jsem nejlepší rodinu, kterou jsem si mohla přát. Avšak z programu se dalo vytěžit mnohem více. Měli jsme každý den několik hodin tance, které byly poté završeny vystoupením v místním divadle. Díky tomu jsme bohužel neviděli místa, která by stála za to. Vymohli jsme si alespoň jeden výlet do městečka La Rochelle. Velké díky patří i našim učitelům, kteří program dokázali zorganizovat. Celkově tento týden hodnotím pozitivně. Pokud by se mi znovu naskytla možnost podílet se na projektu Erasmus, tak bych určitě neváhala. 

Dominika Zdražilová, 6. A


Když se zhruba před dvěma lety naskytla možnost být součástí evropského projektu Erasmus+, neváhala jsem. Byť nebyla Francie vedle Itálie a Finska mou primární volbou, ráda jsem tuto zemi jela navštívit. Nebudu lhát, když řeknu, že mě pobyt u našich francouzských přátel zklamal. Program byl velmi jednotvárný a jeho hlavní složkou byla výuka taneční sestavy. Skoro celý týden jsme tudíž byli zavření ve škole nebo v tanečním studiu, což společně s absencí jakýchkoliv výletů do okolí, nikomu z nás nevyhovovalo. Celý týden však nebyl kompletně ztracen, hlavně díky snaze našich českých učitelů, kteří si pro nás prakticky vynutili u francouzských organizátorů výlet do blízkého La Rochelle, kde jsme si prošli centrum a podívali se k moři. Dalším důvodem, proč se z Francie vracím alespoň částečně spokojená, je má skvělá hostitelská rodině, která jako jedna z mála uměla mluvit na komunikativní úrovni anglicky a tvořila mi úžasné zázemí po celou dobu pobytu.

Tereza Kotlasová, 3. C