Jiří Grygar na GHB

Autor: Mgr. Václav Vydlák <vvydlak(at)email.cz>, Téma: Fyzika, Vydáno dne: 30. 09. 2018

17. 9. 2018 na naše gymnázium po letech opět zavítal astronom a astrofyzik pan RNDr. Jiří Grygar, CSc., tentokrát s přednáškou s názvem „VZNIK FYZIKY, CHEMIE A BIOLOGIE ANEB VELKÝ TŘESK ZA VŠECHNO MŮŽE“
     


      17. 9. 2018 na naše gymnázium po letech opět zavítal astronom a astrofyzik pan RNDr. Jiří Grygar, CSc., tentokrát s přednáškou s názvem „VZNIK FYZIKY, CHEMIE A BIOLOGIE ANEB VELKÝ TŘESK ZA VŠECHNO MŮŽE“
      Níže nabízíme pár fotografií a ohlédnutí za touto mimořádnou událostí pohledem těch, kterým byla určena především, pohledem studentů Gymnázia Havlíčkův Brod.

     Postupovali jsme nejprve po setinách femtosekund, následně minutách a poté po miliardách let. Proletěli jsme vesmírem od jeho úplného vzniku až po současnost. Stali jsme se svědky vzniku fyziky, chemie a následně i biologie... Tímto bychom chtěli tedy poděkovat panu doktoru Jiřímu Grygarovi, že nás poctil svou návštěvou, v rámci které nás nechal nahlédnout pod mlhovou pokličku vzniku vesmíru a dokázal nám, že věda není jen samé učení a nuda, ale také zábava.

      Ivana Horáčková a Petr Tomášek, 8.A

      
      V pondělí 17.9.2018 jsme se spolu s třídami 3.C a 3.D zúčastnili fyzikální přednášky Jiřího Grygara. Téma byl vznik vesmíru a života v něm, a to jak ze stránky fyzikální, tak i chemické a biologické.
      Přednáška byla velmi zajímavá, mě osobně nejvíce zaujalo vyprávění o samotném Velkém třesku, které proběhlo na pro mne netradičním příkladu filmové pásky. Fascinující byly hlavně časové prodlevy mezi jednotlivými událostmi během Velkého třesku – od nepředstavitelně krátkých úseků sekundy až po velmi dlouhé, v řádech stovek tisíců let. Také část o vzniku života na Zemi a teorie, které řešily, zda jsme či nejsme ve vesmíru sami, jsem velmi ocenila.
      Celkově si myslím, že přednáška byla přínosná a plná informací, navíc zakončená několika radami do života a podaná živě a poutavě. 

      Klára Neugebauerová, 7.A

      
      O Jiřím Grygarovi a jeho aktivitách nejspíše neslyšel jen málokdo. A kdo snad přece jen ne, doporučuji Vám to rychle napravit.
      Ještě v pondělí ráno jsem díky svému talentu pro pozdní přijímání informací ani nevěděla, že máme přednášku. Už o pár hodin později jsem spolu se spolužáky poslouchala výklad jednoho z největších současných popularizátorů vědy. Musím se přiznat. Když jsem slyšela, že nás čeká „dvouhodinovka“ o počátcích biologie, chemie a fyziky, jako silně humanitně zaměřenému člověku mi nepřišlo, že bych si to měla zrovna dvakrát užít. Opak byl nakonec pravdou. Pan Grygar dokáže přesvědčit snad úplně každého, že na vědě všeho druhu není nic složitého, stačí jen chtít věcem porozumět a něco pro to udělat. Sám pak mluví bez poznámek a bez přerušení. Na otázky z řad studentů v závěru jeho výkladu odpovídá taktéž téměř okamžitě. Zpaměti dá dohromady všechny údaje a informace, propočítá je a dojde k výsledku dříve, než se mé mozkové buňky vůbec dokáží zorientovat. 
      Já osobně jsem velmi ráda, že se rozhodl podniknout tak dlouhou cestu a navštívit i naši školu, kde bude, jak si troufám tvrdit, vždy opět vítán.

      Tereza Kotlasová, 3.C

      
      Přednáška mi přišla velmi zajímavá v mnoha ohledech, nejvíce mě ale zaujalo vyprávění o prvních třech minutách vývoje vesmíru. O této problematice jsem rád zjistil něco nového. Napadalo mě plno otázek. Rád bych se například dozvěděl ještě to, jestli máme nějaké informace o tom, proč a jakým způsobem ve vesmíru vznikly ty síly, které vznikly. 
      Další část přednášky o formování hvězd, černých děr a galaxií byla taktéž velmi zajímavá, obzvlášť by mě ještě zajímalo provázání jaderné fúze a kvantové mechaniky.
      Téma poslední části, vznik života, mi přišlo nejslabší, ale to v podstatě jen proto, že žádná ze vzniklých teorií se nedá potvrdit. Na druhou stranu výklad o formování podmínek na Zemi byl opět velmi přínosný.
      V souhrnu byla tato přednáška velmi poučná. Jako její nejsilnější stránku beru to, že jsme se spolužáky o jejím obsahu, ale i tématech na něj navazujících, bavili ještě dlouho po jejím skončení.

      Aleš Mareček, 7.A