Francouzsko-německý pelmel

Autor: Mgr. Eva Součková <souckova(at)ghb.cz>, Téma: Německý jazyk, Vydáno dne: 30. 09. 2018

U příležitosti Evropského dne jazyků mohli studenti našeho gymnázia navštívit výukové programy v němčině a francouzštině na Francouzské alianci a Rakouském institutu v Brně.

Francouzsko-německý pelmel


Jedna z účastnic, Anna Zajíčková z kvinty, píše: 

"Všechno začalo v pátek 21. 9. 2018 na havlíčkobrodském nádraží, kde se sešla skupina francouzštinářů z naší třídy 5.A. Naši skupinu doplnily dvě studentky FJ z 6.A. A dále jeli němčináři ze 3.C, ale o nich níže. Následoval nástup do rychlíku ve směru na Brno, kde se konal Francouzsko-německý pelmel u příležitosti oslav Evropského dne jazyků, který se slaví 26. září.
Z vyhlídky Petrov jsme mohli shlédnout na Brno a zároveň se nám naskytl pohled na katedrálu sv. Petra a Pavla. Naše další kroky vedly přes Zelný trh a náměstí Svobody a také kolem sochy Jošta Lucemburského a několika kostelů. Dostali jsme se tak až k budově Francouzské aliance a Rakouského institutu, kde se odehrával náš následující program. Tam si nás převzal sám pan ředitel Francouzské aliance a na úvod nám řekl pár informací o tom, jak to v alianci funguje, čemu se věnují, co vše nabízí.
Následně jsme se s lektorkou Ivou Grajcarovou věnovali francouzské výslovnosti, která se ukázala jako neobyčejně důležitá. Stačí malinká změna a místo povídání o psech můžeme někomu sprostě nadávat, nebo místo chleba koupit páva, či místo pití vína pít „vítr“. Zbyl čas i na francouzské jazykolamy a přísloví.
Ve všech prostorách Francouzské aliance jsme mohli vidět plakáty veřejně známých osobností i obyčejných lidí, na kterých se objevovala tatáž věta: Et en plus, je parle français! (čili v překladu: „A navíc umím francouzsky!“), což je v dnešním světě obrovská výhoda.
Myslím, že nebudu lhát, když řeknu, že jsme si všichni návštěvu Brna moc užili."

Němčináři byli v budově Rakouského institutu seznámeni s činností institutu a absolvovali malý kvíz. Bylo možné vzít si také různé cizojazyčné noviny a materiály.

Dále již program popisuje Pavlína Mináčová ze 3.C:

"Program na Rakouském institutu byl veden v německém jazyce rodilou mluvčí, se kterou jsme debatovali a ke konci pak hráli šibenici. Přestože jsme mluvili s rodilou mluvčí, bavila se s námi na jazykové úrovni, které jsme snadno rozuměli. Na hodinový rozchod jsme odcházeli o něco málo chytřejší... "

Děkujeme všem studentům za účast a doufáme, že exkurze přispěla k vetší motivaci při výuce cizích jazyků.

Petra Krulová, Eva Součková