Zelená pro exotické jazyky

Autor: Mgr. Eva Součková <souckova(at)ghb.cz>, Téma: Olympiády a soutěže, Vydáno dne: 05. 12. 2017

Sundština či lugandština? I s těmito jazyky se setkali účastníci školního kola České lingvistické olympiády.

Celkem šedesát studentů vyššího gymnázia řešilo v pátek 24. listopadu pět úloh školního kola České lingvistické olympiády, kterou zastřešují Filozofická a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Na řešení úloh bylo vyhrazeno 90 minut. Úkoly byly velmi těžké a na první pohled se zdálo, že jsou téměř neřešitelné. Studenti se museli opravdu maximálně soustředit, aby pronikli do tajů několika exotických jazyků.

První úkol byl zaměřen na sundské písmo. Sundština je jazyk, kterým hovoří v Indonésii přes 40 milionů lidí. Ve druhém úkolu se jednalo o počítání v gáwríjštině. Gáwríjština je jedním z asi 30 jazyků severopákistánských horských vesnic. Třetí úkol s názvem "Delfy znají řešení" otevřel brány starořečtiny a novořečtiny. V předposledním úkolu se studenti seznámili s nejpoužívanějším jazykem Ugandy - s lugandštinou. Do tajů abcházštiny jsme pak pronikli v úkolu posledním. Jedná se o kavkazský jazyk, kterým se mluví především na území Abcházie.

Úspěšnými řešiteli školního kola se stali Jakub Doležal (7.A), Barbora Potocká (4.D), Kateřina Bouchalová (5.A), Martina Arltová (4.C), Veronika Černá (7.A) a Robin Sitař (7.A). Výsledky byly zaslány organizačnímu výboru ČLO a ten pak do 20. prosince sdělí jména postupujících do regionálního kola.

Všem zúčastněným velmi děkujeme a již teď se těšíme na další ročník!