100 vědců do škol: evoluce, laser, sucho a povodně, laboratoř psychologa, otisky prstů či neuronové sítě

Autor: Mgr. Zuzana Šimůnková <simunkova(at)ghb.cz>, Téma: Informatika (ICT), Vydáno dne: 14. 09. 2017

Již po několik let se naši studenti jednou ročně účastní několikadenního semináře vycházejícího z původního projektu 100 vědců do škol, který si vytkl za cíl zprostředkovat velmi odborná témata z oblasti přírodních věd středoškolským studentům. V tomto školním roce se uskutečnil dvoudenní seminář Informatika ve společnosti přírodních věd již v prvním zářijovém týdnu. Přinášíme názory některých našich účastníků a na závěr připojujeme několik fotografií.

Již po několik let se naši studenti jednou ročně účastní několikadenního semináře vycházejícího z původního projektu 100 vědců do škol, který si vytkl za cíl zprostředkovat velmi odborná témata z oblasti přírodních věd středoškolským studentům. Velkou výhodou je, že pozvaní přednášející, kteří jsou kapacitami ve svém oboru, mají také nadání zprostředkovat daná témata srozumitelným a mnohdy velmi atraktivním způsobem. Proto, i když původně posluchači nejsou nadšenými biology nebo se nezabývají intenzivně hydrometeorologií, dovede pestrý program se zastoupením mnoha oborů povzbudit zájem o nová témata a je pro studenty velkým přínosem.

V tomto školním roce se uskutečnil dvoudenní seminář Informatika ve společnosti přírodních věd již v prvním zářijovém týdnu. Do tradičního místa konání, hotelu Gustav Mahler v Jihlavě, odjelo 14 studentů vyššího gymnázia. Jelikož letošní ročník nesl v názvu slovo informatika, zúčastnili se zejména ti, kteří jeví zájem o tento předmět, či slavili v tomto oboru úspěchy. Přinášíme názory některých našich účastníků a na závěr připojujeme několik fotografií. 

Jonáš Novotný (8. A):

V termínu 7. - 8. září se uskutečnil seminář Informatika ve společnosti přírodních věd. Navzdory tomu, že přednášející nám představili navzájem velice vzdálená témata (genetika, lasery, hydrometeorologie, psychologie, kriminalistika, umělá inteligence...), nebyl seminář pro mě jakožto informatika nudný, ale obecně poučný či motivující. Bylo vidět, že přednášející nám představují svojí oblíbenou práci či činnost a díky tomu se nejednalo o nudný výklad, ale naopak o napínavé vyprávění z pohledu odborníka, který se snaží zaujmout a poučit publikum.
Z hlediska informatiky mě velice zaujaly poslední dvě přednášky, kterými jsou Hledání znalostí v datech a Data-mining workshop. Tyto dvě přednášky mi daly nahlédnout pod pokličku neuronových sítí a vůbec umělé inteligence obecně. Celkově vzato mě seminář povzbudil a motivoval k tomu, abych se u neuronových sítí na chvilku zastavil a získal o nich hlubší znalost.

Jana Petráňová, (4. C):

Dva dny strávené v Jihlavě pro mě byly jak přínosné, tak i zajímavé. Všechny přednášky mne velmi zaujaly, dovolím si říct, že možná i nasměrovaly správným směrem do budoucna. Rozhodně bylo zajímavé vidět praktické využití oborou, které zatím studujme pouze v teorii.

Roman Roubínek (6. A):

Jako první bych chtěl pochválit přednášku pana Jiřího Štrause (Kriminalistika a forenzní vědy při vyšetřování trestných činů), která ačkoliv byla asi nejdelší, tak mě bavila nejvíce. Líbila se mi náplň přednášky a také, že nám pan profesor Štraus přiblížil a objasnil náplň oborů jako Kriminalistika a Forenzní vědy.
Dále mě pak zaujala také přednáška pana Jana Šrejbera o povodních. Nezahlcoval nás přílišným množstvím informací, a prokládal prezentace i spoustou obrázků povodní a vyschlých území, což udržovalo mou pozornost po celou dobu prezentace.
Jako třetí bych chtěl vyzdvihnout přednášku Pana Romana Nerudy s tématem Hledání znalostí v datech. Líbilo se mi na tom, že jsme mohli být svým měřením a spoluprací součástí jeho přednášky.
Závěrem bych chtěl poděkovat organizátorům akce za, podle mě, dobře naplánovaný program, ubytování a stravování. Jsem rád že jsem se mohl této akce účastnit, a doufám že někdy v budoucnu budu mít tuto příležitost znovu.

Adam Pipek (2. D):

Na akci se mi velice líbilo. Sice ne každá prezentace byl můj šálek kávy, ale jsem rád, že mi rozšířily obzory v oborech mnou nevyhledávaných. K příjemnému zážitku přispěly i krásné prostory hotelu Gustav Mahler. Nemohu zapomenout ani na jídlo, které bylo prvotřídní. Jsem rád, že jsem se tohoto semináře mohl zúčastnit a doufám, že dobře využiji načerpané informace.

Vladimír Kučírek (6. A):

Seminář v Jihlavě byl pro mne velkým přínosem. Od významných a uznávaných vědců jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací z různých vědních oborů. Přednášky mě opravdu zaujaly. I přesto, že rozmanitost témat byla velká, měli přednášky společné to, že znalost informatiky je v daném oboru nezbytná.

Maria Šimůnková (5. A):

Seminář 100 vědců do škol mě velmi nadchnul. Všichni přednášející mluvili velmi poutavě a zajímavě. Nejvíce mě zaujala přednáška s názvem Sucho a povodně - dvě strany téže mince (Mgr. Jan Šrejber, Český hydrometeorologický ústav). Doufám že se někdy příště opět budu moci zúčastnit této akce.

Jan Šidlák (6. A):

Vzhledem k velmi pozitivním zkušenostem z loňského roku jsem se letos na akci „100 vědců“ těšil. Samozřejmě ani účast na předchozím ročníku mi nepomohla odhalit předem, jestli mě budou připravené přednášky bavit i tentokrát, veškeré obavy se ovšem během konání pobytu vytratily. Příjemné prostředí hotelu tak moc rozdílné od školních lavic, výborná strava v restauraci tak moc odlišná od té ve školní jídelně a výklad od špičkových odborníků na témata, která se ve škole běžně neprobírají – kombinace nabízející člověku úplně jiný pohled na vzdělávání. Celé dva dny jsem si do sytosti užil. Jedinou mou výhradou je, že vychutnávat si loňský ročník o den déle bylo bezpochyby lepší, a doufám, že se pořadatelé k třídennímu trvání akce do budoucna vrátí.

Jan Herman, (4. C):

Seminář v Jihlavě, kterého jsem se účastnil, byl zatím jeden z nejzajímavějších, kterých jsem se po dobu studia zúčastnil. Nejvíce se mi líbily přednášky pana profesora Pačese, odborníka na biologii, a pana Nerudy, odborníka na informatiku. Řekl bych, že tento seminář byl velice obohacující a rád se podobného semináře v budoucnosti zúčastním zas.

Jihlava1
Jihlava8
Jihlava
Jihlava

Jihlava
Jihlava
Jihlava
Jihlava