Gymnázium Havlíčkův Brod - oficiální webové stránky

Robot, který hasí oheň

Autor: Mgr. Zuzana Šimůnková <simunkova(at)ghb.cz>, Téma: Informatika (ICT), Vydáno dne: 11. 04. 2017

Náš tým Ardufire se v národním kole soutěže RoboRAVE probojoval do čtvrtfinále. Zajímá vás jejich autonomní robotické vozidlo, které umí lokalizovat a zhasnout svíčku?

Letos poprvé zkusili naši studenti Ondřej Mach z kvinty a Jan Šimůnek ze sexty účast v robotické soutěži. Oba spojuje zájem o robotiku a vloni se úspěšně zúčastnili soutěže v programování, kde startovala kategorie Programování mikrořadičů. Také jejich letošní robot s názvem ArduFire 1.0 využívá pro řízení mikrořadič Arduino. Jelikož Honza zároveň finišoval na své práci v rámci Středoškolské odborné činnosti, hlavním tahounem týmu se stal Ondra.

RoboRAVE2017

Ondra vozidlo navrhl a zkonstruoval, tvorba software byla společným dílem. Týden před uzavřením přihlášek byl opravdu perný. Nakonec jsme projekt přihlásili, součástí přihlášky bylo i video, které mělo představit tým a samotné robotické vozidlo.

Soutěž se konala v Pardubicích 16. až 17. března - ve čtvrtek odpoledne se začaly scházet týmy a probíhala homologace a kvalifikace. Přímo na místě se ukázala kvalita našeho týmu - kluci dokázali reagovat na různé problémy, které plynuly z naší premiérové účasti a nulových zkušeností: ukázalo se například, že je nutné zvětšit výšku vozidla, zamezit prosmekávání koleček, zvýšit výkon větráku, o softwarových změnách nemluvě. Nakonec ale kvalifikace dopadla pro náš tým výborně, do pátečního soutěžního dne jsme postupovali v konkurenci 18 týmů ze šesté pozice.

V pátek se soutěžilo systémem, kdy na paralelních hřištích proti sobě závodily dvojice nejsilnějšího a nejslabšího týmu dle pořadí v kvalifikaci, což nám umožnilo postoupit do čtvrtfinále. Tam jsme ale narazili na nejtěžšího soupeře a budoucího celkového vítěze.

Celkově lze hodnotit účast našeho nováčkovského týmu jako velmi přínosnou a motivující - už teď kluci plánují vylepšení a novou strategii pro řízení vozidla.