Gymnázium Havlíčkův Brod opět ve vlnách stříbroproudé Vltavy!!!

Autor: Mgr. Aleš Říman <riman(at)ghb.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 02. 10. 2016

Už je to skoro měsíc. Letí to tak strašidelně, jako ubývá dennodenně dnů ve prospěch noci. Ale bylo to zase dobrý. Tak se pohodlně usaďte, tradiční každoroční rozprávka o jediné skutečně vodácké skupině na celé řece sa počíná!

Už je to skoro měsíc. Letí to tak strašidelně, jako ubývá dennodenně dnů ve prospěch noci. Ale bylo to zase dobrý. Tak se pohodlně usaďte, tradiční každoroční rozprávka o jediné skutečně vodácké skupině na celé řece sa počíná!

Jezdíme se koupat do Horního Povltaví už šestým rokem. A některé věci se prostě nemění. Předně, v pondělí vždycky prší a je taková kosa, že by to jeden odstonal a druhý by se ušklíbl a jako jedinou vodní aktivitu by logicky volil horkou vířivku. A my se místo toho vrhneme doslova po hlavě do vyšebrodského jezu a pak mrzneme až na Veverky (čti první zastávku s nejlepším - protože horkým - pigi čajem na světě). I další kapitoly se opakují v takřka totožném znění. Nikdo nereptá, ačkoliv je opravdu zima pro některé dosud neprožitá a snad i netušená, mnozí se dokonce tváří, že je to baví, a nebo jim prostě zmrzl úsměv na rtech. A druhý den se přejíme u Vikinga, v retardérce ve Větřní ukážeme, že nejsme žádní retardéři, natočíme vzorové splutí jezu u Papouščí skály, kde se ostatní výpravy potupně koupou, a pak se objeví sluníčko, nejoblíbenější muž na planetě jménem Zdeněk Prodělal řečený pan Hnát přiveze večeři šampiónů a rázem je dobře tak, že snad nikdy nebylo lépe. A už to vydrží až do pátku, ať už zrovna v noci proplouváme Krumlov na raftech, cachtáme se dobrovolně i nedobrovolně v krumlovských jezech, užíváme si azylu v countrynebi klobásového Boha Milana, nebo koncertujeme nad dorty za odměnu a slušné chování ve stínu cisterciáckého kláštera Zlatá Koruna. A z Boršova se pak nechce domů, ačkoliv by se logicky chtít mělo.

A ještě jedna věc se stane každý rok. Ze všech účastníků se během těch několika dní stanou hrozně šikovní vodáci. Bez nadsázky. A ti navíc poslouchají na slovo, jak na suchu, tak pochopitelně když jim řeka hučí a šplouná do ucha v klínu rozervaných skal jak na narozeninách svatého Pečbuřta. To vše navíc ve zjevném kontrastu vůči působení konkurenčních výprav.

Třeťáci a septimáni, patří vám za to všecko velký dík. Je skvělý být učitelem, když pracujete se skvělými lidmi. A to si pamatujte po celý školní rok a my budeme taky, jo?

Ale ještě než vám předám slovo, chtěl bych složit poklonu i svým kolegům. Kolegyni Kučírkové, která neváhala vskočit do svých vodáckých crocsů rovnou z mateřské dovolené, kolegům Seckému, Mejstříkovi a Láskovi, kteří by taky mohli užívat tepla rodinných krbů a místo toho se oddávali vpravdě vlhké a studené vodařině, doktoru Kašparovi ml. za otcovský přístup (díky, taťko!), Zdeňku Prodělalovi za čáry a kouzla na téma rozličné poživatiny, z nichž úžas vchází do úžasu, a k tomu instruktoru intruktorů vodní turistiky a záchrany Mgr. Michalu Hromkovi za to, že je prostě nejlepší!

A teď slíbený hlas studentstva, počítejte poklony a superlativy!!!

 

Petra Lorencová, 3. C

 

Těch pět dnů, strávených spolu s ostatními studenty a profesory našeho gymnázia, bylo úžasných. Báječná atmosféra nás provázela po celou dobu. Chtěla bych především poděkovat našim skvělým profesorům, kteří měli celý průběh kursu perfektně naplánovaný, nemluvě o jejich odvaze vydat se na vodu s takovým množstvím studentů. Myslím, že vodácký kurs 2016 se opravdu vydařil a společně jsme dopádlovali do šťastného cíle.

Ještě jednou děkuji všem těm báječným lidem, profesorům, studentům, panu instruktorovi, panu doktorovi Kašparovi a panu Prodělalovi, díky kterému jsme mohli nabrat chybějící energii pro další plavbu. Na těchto pět dnů nikdy nezapomenu a všem děkuji za skvělé zážitky.

 

Valérie Gajarská, 3. C

 

 

Na vodácký kurz jsem se těšila uz od prváku, kdy jsem se dozvěděla, že nás čeká. Čím blíž to bylo, tím více jsem se samozřejmě těšila, ale také přicházely obavy z toho, že to bude moc náročné a nebudu to zvládat, apod. Teď tu sedím, den po návratu, a míchají se ve mně emoce…  Jsem plná dojmů, nadšení a zážitků, ale na druhou stranu jsem strašně smutná, že už je po všem. Ten týden mi dal tolik, že bych o tom mohla mluvit hodiny.. Nejen že jsem zase více upevnila vztahy se třídou, ale také s druhou třídou a za to jsem neskutečně vděčná! Další věc jsou učitelé, instruktor co tam s námi byl… Necítila jsem se jako na školní akci, cítila jsem se jako na táboře, kde je pohoda a člověk chvíli nemyslí na povinnosti. Učitelé odvedli obrovskou práci, celý kurz byl výborně zorganizovaný, vůbec jsme se nenudili, ve stravě jsme měli díky panu Prodělalovi luxus a navíc s námi jel myslím ten nejlepší instruktor, kterého jsme si mohli přát, za to jim patří obrovský obdiv a jedno velké děkuji. Za mě vodácký kurz ještě předčill moje očekávání a budu na něj vzpomínat do konce života.

 

Martina Tvrdá, 7. A

 

Přiznávám bez mučení, že čím více se termín vodáckého sportovního kursu blížil, tím méně se mi chtělo skutečně odcestovat od teplého rodinného krbu. V předvečer výpravy jsem pomalu začínala propadat hysterii při pohledu na stále prázdnou cestovní tašku. Pocity úzkosti mě opustily hned na prvním a nejhorším jezu ve Vyšším Brodě, který jsme kupodivu absolvovali bez „cvaknutí“. To byl ten vlhký moment, kdy si vodáctví získalo mé srdce :-) Následovaly už jenom krásné, skoro slunečné dny s pádlem v ruce a veselé večery s kytarou a trampskými písněmi. Přesto, že jsem si z vody přivezla domů horu špinavého prádla a nachlazení, na kurs vzpomínám a budu vzpomínat jenom s úsměvem na rtech. 

 

Tak ahoj s vámi a zlé pryč!

Aleš Ř.,

samozvaný předseda neexistující, ale o to důležitější předmětové komise outdoorových sportů při GHB. 

 

Post scriptum: odkaz na fotky a videa zde: https://goo.gl/photos/ijunsbuuiANvsxyE8

 

- bude během zítřka podstatně doplněno!