Na cestě za pokladem

Autor: PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. <bouchal(at)ghb.cz>, Téma: Dějepis, Vydáno dne: 24. 04. 2016

Text přináší vyprávění Barbory Potocké ze 2. D o cestě za zlatými mincemi... 

Snad každý z nás si někdy přál nějakou tu pěknou okovanou truhličku plnou zlatých dukátů najít. Přeci jen, kolik příběhů o šťastných nálezcích jsme četli? V kolika knihách i filmech se autoři předhánějí s popisem bohatství důvtipně skrytého i na těch nejobyčejnějších místech?

V reálném světě ale poklady vždycky takhle nevypadají. Zlaté mince jsou spíše vzácností a více než na skutečnou cenu se hledí na historickou hodnotu a informace z minulosti naší země, které objevem cenností získáme.

I proto je poklad z Humpolecka unikátní. V něm je totiž zlaťáků opravdu jak v pohádce - a to bylo to první, co jsme se dozvěděli na přednášce dvou pražských numizmatiků, kterou jsme si vyslechli v úterý 8. března.

Postupně nás provedli všemi mincemi, které se v pokladu nacházejí, a my se nestačili divit, kolik toho lze z jednoho malého kousku kovu zjistit. Od mincovny přes panovníka až k roku výroby - to vše umí zkušený numizmatik odhalit.

Ač by se nám zamlouvalo dozvědět se trochu víc o samotném nalezení pokladu či spekulovat o jeho původním majiteli a důvodu, které vedly k jeho ukrytí, nemůžeme popřít, že jsme si z přednášky odnesli mnoho dojmů.

Tak snad někdy příště zase za dalším pokladem...

Barbora Potocká, 2.D