Do Německa na zkušenou

Autor: Mgr. Eva Součková <souckova(at)ghb.cz>, Téma: Německý jazyk, Vydáno dne: 19. 12. 2015

Jaké možnosti studia, práce či dobrovolnických aktivit mají studenti němčiny? Na tyto a další otázky dala odpověď prezentace, které se zúčastnili studenti posledních ročníků.Dne 11. prosince 2015 se vybraní studenti posledních ročníků zúčastnili prezentace projektu "Do Německa na zkušenou", který zastřešuje Česko-německé fórum mládeže. Lektorkou prezentace byla studentka VŠ Veronika Malantová. Zmiňovaný projekt probíhá v ČR již pojedenácté. Jeho cílem je informovat mladé lidi o možnostech krátkodobých i dlouhodobých pobytů v Německu (příp. v dalších evropských zemích).

Zajímavou kapitolou byly možnosti studia v Německu buď na kratší dobu - dva semestry, či na celou dobu studia. Mezi probíranými tématy nechyběl také přehled  jazykových škol, stipendií a stáží v zahraničí, či dobrovolnických aktivit. Lektorka prokládala svůj výklad vlastními zkušenostmi ze svých pobytů v zahraničí. Nechyběla také motivace, proč je v dnešní době tak důležité učit se němčinu.

Jak prezentaci hodnotili zúčastnění studenti?

 Jakub: Prezentace byla velmi zajímavá. Zejména mě zaujaly pobyty v Německu a jiných zemích během studia na VŠ.

Oldřich: Prezentace mě zaujala zejména kvůli možnosti se ucházet o práci a studium v zahraničí.

Kristýna: Jsem spokojená, čekala jsem ale více osobních zážitků než teoretických informací.

Karel: Prezentace byla velmi zajímavá. Začal jsem uvažovat o brigádách a pobytu v Německu.

Marek: Prezentace pro mne byla přínosná. Teď vím, jaké mám na VŠ možnosti a o co usilovat.

Michal: Prezentace se mi líbila. Dozvěděl jsem se hodně nových informací a možná budu mít zájem o prázdninách někam vycestovat.

Tomáš: Bylo to zajímavé, ale čekal jsem i něco jiného, než jen vyjmenování možností, jak vycestovat.

Iva: Prezentace mě velmi zaujala, určitě si na internetu zjistím více.

Linda: Prezentace se mi moc líbila a zaujala. Některou z možností určitě někdy vyzkouším. Nejvíce by se mi asi líbilo vyjet do Německa jako au-pair.

Lucie: Prezentace byla velmi zajímavá. Už jsem si na internetu vyhledala nějaké odkazy. A už jsem také mnoho aktivit sama vyzkoušela.

Mirka: Prezentace se mi moc líbila, jsem ráda, že jsem se jí zúčastnila. Pomohla mi rozšířit obzory o možnostech v Německu a začala jsem uvažovat o možném studiu. Zvlášť oceňuji osobní zkušenosti referentky, které dokáží situaci přiblížit daleko více než monotónní prohlížení webových stránek.