Výstava hub v Havlíčkově Brodě 2015 - a přece rostou!

Autor: RNDr. Jaroslav Kocman <kocman(at)ghb.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 20. 09. 2015

Mykologický spolek a Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě Vás zvou na tradiční podzimní výstavu hub. Ta už je instalována v přízemí Havlíčkova domu, otevřena je od pondělí 21. září do středy 23. září 2015, vždy od 9:00 do 18:00 hodin. Současně s výstavou probíhá mykologická poradna. Podařilo se nalézt více než 250 druhů hub!

Mykologický spolek a Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě Vás zvou na tradiční podzimní výstavu hub. Ta už je instalována v přízemí Havlíčkova domu, otevřena je od pondělí 21. září do středy 23. září 2015, vždy od 9:00 do 18:00 hodin. Současně s výstavou probíhá mykologická poradna. Letošní houbařská sezóna byla zatím kvůli mimořádně suchému a horkému létu asi jedna z nejslabších za několik desítek let. V posledních dnech se ale zdá, že houby začínají růst. Rekordního počtu druhů - tak jako v minulých dvou letech - se asi nedočkáme. V roce 2013 bylo totiž vystaveno 334 druhů a v roce 2014 dokonce 346.
Pokud by kdokoliv chtěl svým nálezem obohatit výstavu, může houby přinést v neděli večer 20. září po 19. hodině přímo do Havlíčkova domu nebo ve výstavních dnech (pondělí - středa) na výstavu. Každý příspěvek přivítáme a nálezci můžeme případně pomoci určit jemu neznámé houby. Pokud by se mezi studenty gymnázia (a samozřejmě nejen mezi nimi) našel někdo s hlubším zájmem o mykologii, určitě ho rádi pozveme k další spolupráci. Poradit s určením hub je možné kdykoliv, nejen v době výstavy, stačí plodnice donést na gymnázium, případně se domluvit mailem na adrese kocman@ghb.cz. Někteří houbaři posílají i fotografie, v tomto případě je ovšem rozpoznání druhu většinou jen orientační, přesné téměř nemožné.

Předchozí věty byly napsány ještě před výstavou, teď už je možné konstatovat, že se podařilo nalézt více než 250 druhů hub. Pozvánkou na výstavu budiž následující fotografie košíku křemenáčů osikových, které jsem nalezl v pondělí odpoledne. Kde? To se přece neprozrazuje! Naleziště je asi 5 km od Havlíčkova Brodu. Poradit je možné jen to, že houby je třeba nyní hledat ne v lese, ale na vlhkých loukách, na krajích lesů, v parcích, příkopech, okolo potoků a podobně.
Poznámka: dobrý pozorovatel si jistě všiml, že jedna plodnice vpravo dole není křemenáč osikový, ale křemenáč rezavějící.
RNDr. Jaroslav Kocman, předseda mykologického spolku v Havlíčkově Brodě.