Umělecký kurs v Želivi nabízí široké veřejnosti přednášky, scénická čtení i workshopy

Autor: Mgr. Aleš Říman <riman(at)ghb.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 03. 06. 2015

Program je víc než nabitý - přijďte všichni! Od 4. 6. do 12. 6. se budou v Želivi dít věci!


Náplní uměleckého kursu není jen samotná tvorba, případně výklady tvořící nutnou inspiraci k tvůrčímu vzepětí. Přináší také pořádnou nálož přednášek, scénických čtení a workshopů, které jsme se rozhodli zpřístupnit široké veřejnosti. Posuďte sami!

Hned v pátek otevře celý program ve 14.00 Mgr. Petr Horák z Fakulty restautŕování Univerzity Pardubice na téma Kult smrti v barokním umění, v 17.00 pak pak Bc. Petr Tvrdý připomene pohnutou dějinnou epizodu kláštera v přednášce Akce K a Želiv jako koncentrační klášter. Ve 20.00 proběhne premiéra a pravděpodobná derniéra propojení dvou kulturních pořadů, koncertu písničkáře Jakuba Kříže a scénického čtení v podání Aleše Římana. Pořad se jmenuje Vraní zpěvy Celého života a již z názvu je patrné, že je postaven na textech Jana Zábrany.

V sobotu v 19.00 vás srdečně zveme na komentovaný poslechový pořad věnovaný světové barokní hudbě. Skladby vybrali a komentářem hudbu doplníMgr. Josef Secký, Ph.D. a Mgr. Aleš Říman.

V neděli v 17.00 přednese básník a publicista Miloš Doležal přednášku týkající se osobnosti pátera Josefa Toufara a tzv. Číhošťského zázraku nazvanou Jsko bychom dnes zemřít měli.

Na pondělí v 18.00 si ředitel GHB PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. připravil výstup nazvaný Barok je barok! Přednáška se bude dotýkat barokního umění, spirituality a osobnosti Jana Blažeje Santiniho.

V úterý ve 14.00 nejprve Mgr. Michal Kamp z Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě připomene spojení havlíčkobrodského gymnázia a želivského kláštera, ve 20.00 vás pak srdečně zveme na recitační pořad ...že jsem takový, jaký jsem..., v němž Aleš Říman a Hynek Bouchal připomenou osobnost Ivana Martina Jirouse.

Ve středu ve 20.00 pak můžete vyposlechnout v pořadí druhý poslechový pořad, tentokrát zazní tóny české barokní hudby, průvodci večerem se ovšem nezmění.

Celý týden pak budou převážně v prostorách kláštera probíhat workshopy (ve finální fázi je ten v kooperaci s želivskou základní školou) či happeningy - např. čapkovské procesí (první čtvrtek), plastická a pašijová akční malba (pondělí či úterý), výroba monstrance z odpadního materiálu jako pocta vězněným řeholníkům etc.

Program vyvrcholí barokní slavností ve čtvrtek 11. 6. 2015, jejíž harmonogram bude zvěřejněn samostatně v neděli 7. 6. 2015. Na tuto akci bude v případě zájmu pedagogů, studentů či rodičů a přátel naší školy vypraven autobus, který bude od školy odjiždět ve čtvrtek 11. 6. v 16.15. Případní zájemci nechť se hlásí kolegyni Trnkové!

Chcete snít o minulosti a přitom dýchat jedenadvacáté století? Přijeďte v následujících dnech do Želivi!